W piątek dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjadą na teren Polski przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To oficjalny początek ćwiczenia Defender-Europe 20 w naszym kraju.

W pierwszych dwóch kolumnach znajdą się pojazdy kołowe oraz zestawy niskopodwoziowe. Przejazd przez granicę zaplanowany jest około godz. 20 i 20:30. Następnie przejadą przez Szczecin, gdzie na terenie 12. Brygady Zmechanizowanej żołnierze zatankują pojazdy przed dalszą drogą na poligon w Drawsku Pomorskim.

Jak informuje MON w najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem wjeżdżać będą do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie i korzystając m. in. z autostrady A2 i drogi krajowej nr 10 kierować się będą na poligony w głębi kraju.

"Trasy i godziny przejazdów zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Istnieje jednak szansa, że na drogach województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego będzie można spotkać (i sfotografować) na swojej drodze kolumny wojskowych pojazdów także w ciągu dnia. W kolumnach będą jechały m. in. Hummery, cysterny, specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe i ciężarówki" - informuje resort obrony.

W najbliższych tygodniach do Polski przybędzie łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz wojsk sojuszniczych, głównie niemieckich i brytyjskich, ze sprzętem. W kolumnach po kilkanaście pojazdów będą przemierzać drogi pomiędzy przejściami granicznymi i poligonami na północy i wschodzie Polski. Większość ciężkiego sprzętu bojowego przybędzie koleją. Wojska uczestniczące w ćwiczeniu korzystać będą również z cywilnych i wojskowych lotnisk.

W ćwiczeniu Defender-Europe 20 i ćwiczeniach połączonych na przełomie kwietnia i maja weźmie łącznie udział około 37 tys. żołnierzy, z tego 20 tys. zostanie przerzuconych bezpośrednio z USA. W ćwiczeniu zaplanowano udział dodatkowo 9 tys. żołnierzy USA już stacjonujących w Europie i około 8 tys. żołnierzy z innych państw - w tym niemal 3 tys. z Polski.