Jak zbudować obronę cywilną i kto będzie odpowiadał za ochronę ludności

MSWiA przygotowuje projekt ustawy o ochronie ludności. Zakłada, że na ten cel będzie przeznaczane rocznie 0,1 proc. PKB.

Publikacja: 13.03.2024 17:44

Jak zbudować obronę cywilną i kto będzie odpowiadał za ochronę ludności

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

O pracach nad stworzeniem tego projektu poinformowali w trakcie kongresu „Odporność” InfoSecurity24 przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych.

Gen. Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura ministra spraw wewnętrznych i administracji, powiedział, że system ochrony ludności będzie bazował na dotychczas istniejących strukturach i instytucjach. Projekt ustawy powinien być gotowy do końca marca.

Czytaj więcej

Schrony, ćwiczenia i szkolenia. Trzaskowski zdradza szczegóły nowego programu

Kto będzie odpowiadał za ochronę ludności?

Resort zakłada, że za ochronę ludności będzie odpowiedzialny szef MSWiA, powstanie też Rządowy Zespół Ochrony Ludności, w skład którego wejdzie m.in. szef MSWiA i MON. W planach jest przeprowadzenie inwentaryzacji schronów i miejsc ukrycia. Krzysztof Bondaryk zapowiedział, że osoby odpowiedzialne za ochronę ludności zostaną wyłączone z mobilizacji w przypadku wybuchu wojny. Zakupy sprzętu będą zaś prowadzone przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Jego zdaniem działania związane ze zintegrowaniem systemu i przygotowaniem kraju na zagrożenia powinien trwać trzy–cztery lata.

Ile pieniędzy na ochronę ludności

Ochrona ludności powinna być finansowana przez fundusz, który będzie dysponował rocznie 0,1 proc. PKB, czyli ok. 3–4 mld zł. Te środki będą mogły zostać przeznaczone m.in. na budowę schronów i ich wyposażenie. Warto przypomnieć, że podobne plany finansowania obrony cywilnej znalazły się w projekcie ustawy o ochronie ludności i klęskach żywiołowych, nad którą pracował poprzedni rząd. Ostatecznie projekt ten nie został przekazany do Sejmu.

Czytaj więcej

Wojna? W Polsce nie ma gdzie się ukryć. NIK o schronach

Program „Warszawa chroni”

– Ustawa o obronie cywilnej jest jednym z priorytetów rządu – powiedział wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w trakcie spotkania z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Prezydent stolicy podjął decyzję o opracowaniu programu „Warszawa chroni”. – Na najbliższej sesji budżetowej przeznaczymy na niego 117 mln zł, żeby w ciągu tych najbliższych lat móc dokonać najbardziej istotnych inwestycji – zapowiedział Rafał Trzaskowski. Zostaną one przeznaczone na organizację miejsc schronienia, z dodatkowymi przyłączami elektryczności czy źródłami wody, stworzenie magazynów ze sprzętem. Mają być budowane dodatkowe ujęcia wody, przeprowadzone modernizacje pompowni wysokiego ciśnienia i zakup beczkowozów, ale też ma być rozbudowany i modernizowany system alarmowania oraz łączności radiowej.

– Oprócz tego razem z rządem będziemy rozmawiali o tym, jak zapewnić miejsca ewakuacji, jak je oznakować, jak przygotować szpitale na każdą ewentualność, bo musimy być na to gotowi – powiedział prezydent Warszawy. Zapowiedział organizację „tygodnia edukacji dla bezpieczeństwa mieszkańców”, czyli ćwiczenia. – To są wszystko kwestie, które wymagają dodatkowych inwestycji, my na nie jesteśmy gotowi. Tak samo na zakup sprzętu, który może służyć w wielu sytuacjach kryzysowych – dodał Rafał Trzaskowski. – Chcemy, by w każdej szkole było zapewnione niezależne łącze wody, energii, chcemy, by był wymóg wzmocnionego schronienia we wszystkich budynkach, które będziemy budować – zadeklarował.

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz: Im my będziemy silniejsi, tym silniejsze będzie NATO

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla InfoSecurity24 wynika, że aż 70 proc. osób chce przywrócenia obrony cywilnej i stworzenia systemu ochrony ludności, przeciwnego zdania jest 16,6 proc. ankietowanych, a 13 proc. nie ma zdania.

Polityka
Ochrona ludności przerosła rząd PiS. Ministerstwo nie przygotowało ważnej ustawy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Wojna? W Polsce nie ma gdzie się ukryć. NIK o schronach
Publicystyka
Marek Kozubal: Czy Polacy są gotowi na wojnę? Czy poszliby walczyć?
Wojsko
Amerykanie przerzucają wojsko do Europy. Ruszyły ćwiczenia Defender-24
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Wojsko
Zmienia się nadzór nad WOT. Terytorialsi będą gotowi do walki