Nieoficjalnie: Odnaleziono fragment balonu znad Białorusi

W północno-zachodniej Polsce znaleziono fragmenty, które mogą pochodzić z przypominającego balon obiektu, który przyleciał do Polski znad Białorusi - podało RMF FM.

Publikacja: 14.05.2023 23:53

Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w trakcie poszukiwań obiektu przypomin

Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w trakcie poszukiwań obiektu przypominającego balon, który przyleciał z kierunku Białorusi

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Według informacji stacji, fragmenty obiektu znaleziono na prywatnej posesji pod Szczecinkiem.

W sobotę rano Ministerstwo Obrony Narodowej informowało, że Centrum Operacji Powietrznych odnotowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej "obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi".

Czytaj więcej

Dwa nieznane obiekty w polskiej przestrzeni powietrznej. Nadleciały od strony Białorusi

"Zgodnie z informacjami COP prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina" - podał MON. Decyzją dowódcy operacyjnego, do poszukiwań zaangażowano dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej.

- W chwili pojawienia się tego obiektu w polskiej przestrzeni powietrznej uruchomione zostały wszystkie obowiązujące w takich przypadkach procedury. Poderwana została para dyżurna MIG-29, a następnie F-16. Około pół godziny po północy obiekt ten przestał być widoczny przez nasze środki rozpoznania. Miało to miejsce w województwie kujawsko-pomorskim, w okolicach Rypina. Następnie o godzinie 5 rano Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych rozpoczął aktywację sił, które może wykorzystać do zadania poszukiwania tego typu obiektu - mówiła "Rz" kapitan Ewa Złotnicka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Do mieszkańców trzech województw - pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego - wysłano w sobotę alert RCB w sprawie prowadzonych poszukiwań. Apelowano, by w przypadku znalezienia obiektu nie podnosić go i poinformować policję.

Wojsko
Rakieta pod Bydgoszczą. Tomasz Siemoniak: Niemożliwe, aby minister obrony nie wiedział
Wojsko
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Odtwarzamy co stało się 16 grudnia
Wojsko
Protest pracowników wojska. Błaszczak proponuje, by zostali żołnierzami
Wojsko
Sondaż: Większość Polaków chce dymisji Błaszczaka z powodu rosyjskiej rakiety
Wojsko
Marek Kozubal: Czy większa polska armia odstraszy wroga?
Wojsko
Poszukiwania obiektu, który miał spaść pod Nidzicą. "Zadanie przerwano"