W tym roku zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry ma zaplanowanych sześć przelotów, w tym udział w czterech pokazach. Z powodu pandemii SARS-CoV-2 nie ma pewności, jak będzie wyglądała defilada 15 sierpnia, ale najpewniej będzie można zobaczyć i ten zespół, gdy rozłoży na niebie dym w narodowych barwach.

– Najbliższy pokaz zaplanowany jest na Dzień Flagi, 2 maja, w Katowicach. Będzie to ostatni rok służby tych maszyn, ostatnia szansa, aby je zobaczyć – mówi nam mjr Sebastian Szymanek z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Prawdopodobnie pożegnalny lot odbędzie się 15 sierpnia 2022 r., w święto Wojska Polskiego. Teraz zespół składa się z siedmiu samolotów PZL TS-11 Iskra, wyprodukowanych w latach 1985–1987. Niebawem skończy się im resurs.

Co się stanie z wycofanymi z użytku maszynami? Są dwie drogi. Część może zostać przekazana do Agencji Mienia Wojskowego, która będzie mogła je sprzedać, a inne mogą trafić do muzeum lub na cokół. Taki los spotka wycofane ze służby ostatnie maszyny wykorzystywane do szkolenia.

W grudniu w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego odbyła się uroczystość wycofania ze służby tych samolotów szkolno-treningowych. Podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej mogą się szkolić tylko na samolotach turbośmigłowych PZL-130 Orlik TC-II, a następnie na nowych samolotach szkolenia zaawansowanego Leonardo M-346 Bielik.

Jedna z wycofanych iskier pod koniec poprzedniego roku została przekazana do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Jakie będą losy kolejnych? Jak nas poinformowała Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa Agencji Mienia Wojskowego, „w planie zagospodarowania mienia koncesjonowanego na rok 2021 opracowanym przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych zostały wpisane trzy sztuki samolotów TS-11 Iskra, ale w kolumnie »Uwagi« zapisano »do nieodpłatnego przekazania«. To oznacza, że o ich losie zdecyduje minister obrony narodowej. Po ogłoszeniu przez Biuro do spraw Programu »Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej« MON o nieodpłatnym zbyciu mienia wojskowego będą one mogły trafić np. do muzeów lub jakiegoś stowarzyszenia".

Małgorzata Weber dodaje, że w styczniu Agencja Mienia Wojskowego sprzedała na przetargu jedną iskrę kolekcjonerowi (AMW nie podaje ceny), w tym roku na sprzedaż zostanie wystawiona jeszcze jedna.

„W przypadku otrzymania do zagospodarowania kolejnych samolotów tego typu AMW planuje ich zagospodarowanie w trybie przetargów publicznych pisemnych na sprzedaż rzeczy ruchomych koncesjonowanych" – dodaje Małgorzata Weber.

Jeszcze na początku poprzedniego roku na wyposażeniu Sił Powietrznych znajdowało się 36 samolotów szkolno-treningowych PZL TS-11 Iskra. Samoloty te zostały wprowadzone do Sił Powietrznych na początku lat 60., uczyły się na nich latać pokolenia pilotów wojskowych. Łącznie w zakładach PZL Mielec zbudowano 400 tych maszyn.