Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak zapowiedział, że w 2020 roku priorytetowo będzie traktowane przez Siły Zbrojne szkolenie rezerw.

Z informacji, które uzyskaliśmy w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego wynika, że można się spodziewać, że ćwiczenia takie będą bardziej intensywne niż teraz. Częściej niż na szkolenie jednodniowe, które zresztą zdaniem naszych czytelników – są fikcją (w wielu przypadkach ograniczają się do przymierzenia munduru, pogadanki, w przypadku starszych wiekiem do złożenia nowej przysięgi) będą organizowane szkolenia od 5 do 12 dni kalendarzowych.

Co istotne, a jest to już widoczne w tym roku, wojsko częściej będzie wzywało na ćwiczenia w trybie natychmiastowego stawienia się w jednostce wojskowej.

Jak nam tłumaczy Sztab Generalny Wojska Polskiego dotyczy to tylko osób, które „posiadający już nadany przydział mobilizacyjny do wskazanej jednostki". Jeżeli ktoś otrzyma kartę z napisem „natychmiast" w jednostce musi się stawić w ciągu czterech godzin.

Armia chce też uporządkować w przyszłym roku przepisy dotyczące rezerwistów i zrównać prawa wszystkich mających tzw. przydziały mobilizacyjne.

Jakie zmiany chce wprowadzić w przyszłym roku, a także ilu żołnierzy zostanie wezwanych na ćwiczenia, o tym w poniedziałkowym wydaniu Rzeczpospolitej i w niedzielę po godz. 21.00 na rp.pl.