W poniedziałek rano euro osłabiło się względem złotego, schodząc do poziomu 4,30 zł. Mniej płacono także za dolara, który kosztował ok. 3,99 zł oraz franka szwajcarskiego, wycenianego na 4,40 zł.

Czytaj więcej

Królewski kruszec jest drogi, ale to doskonała propozycja dla inwestorów

Zachowanie złotego pozostaje pod wpływem czynników globalnych. Polska waluta korzysta ze słabości dolara, który w ostatnich tygodniach tracił względem pozostałych kluczowych walut. - Sytuacja na rynku polskiego złotego w ostatnich tygodniach jest w dużym stopniu analogiczna z tym, co dzieje się na notowaniach eurodolara. Wraz ze wzrostem wartości euro względem dolara, w górę pną się także notowania polskiego złotego – wyjaśnia Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

Dane kluczowe dla złotego

Jakie ważne wydarzenia czekają inwestorów w tym tygodniu? Sporo istotnych publikacji napłynie z krajowej gospodarki. Już w poniedziałek zostanie upubliczniony protokół z posiedzenia RPP. W dalszej części tygodnia poznamy dane dotyczące bilansu płatniczego, dynamice krajowego PKB za I kwartał oraz  finalne dane o kwietniowej inflacji. Z danych spoza Polski kluczowe znacznie dla rynków będą miały środowe dane o inflacji w USA.  Są one niezwykle istotne w kontekście oczekiwań związanych z rozpoczęciem obniżek stóp procentowych za oceanem.