Wszystko za sprawą konieczności dostosowania ustawy o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

– To rozporządzenie będzie wdrażane w celu poprawy zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej. Ujednolica ono również krajowe przepisy w tym zakresie – wyjaśniał wiceminister Paweł Szefernaker.

Czytaj także: Wniosek o dowód osobisty według nowego wzoru

Odciski palców

Główną zmianą wynikającą z rozporządzenia jest obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, którą są odciski palców.

Co ciekawe dowody osobiste będą wydawane na okres roku lub krótszy czas w przypadku, gdy obywatelowi nie będzie można czasowo pobrać odcisków linii papilarnych. Obowiązek składania odcisków palców przy wnioskowaniu o dowód osobisty ma dotyczyć osób, które ukończyły 12 lat. 

Wniosku nie złożymy przez internet

Obowiązek złożenia odcisków palców do wniosku o nowy dokument spowoduje, że sprawy tej nie załatwimy już on-line. Procedura pobierania linii papilarnych będzie odbywać się w urzędzie i będzie tożsama, do tej przy składaniu wniosku o paszport.

– Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – wyjaśniał sekretarz stanu w MSWiA.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Co z osobami, które nie będą mogły udać się do urzędu w celu oddania odcisków? Ustawa ma zapewnić obywatelom możliwość skorzystania z mobilnej stacji służącej do tego celu, która będzie obsługiwana przez urzędników.

Podpis na dokumencie

Zgodnie z przepisami unijnymi zmieni się także warstwa graficzna e-dowodu, która ma być zgodna z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Wobec tego na karty wróci podpis posiadacza dokumentu.

Przypomnijmy, że od 1 marca 2015 r. na dowodach osobistych nie pojawia się informacja o miejscu zameldowania, informacja o wzroście i kolorze oczu oraz skan podpisu właściciela.

Ważność starych dokumentów

Dowody nadal będą wydawane na 5 i 10 lat. Państwa członkowskie są obowiązane do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych do sierpnia 2021 r. Oznacza to, że od sierpnia przyszłego roku będą wydawane nowe dowody. Wiceminister Szefernaker zapewnił, że stare dokumenty nadal będą obowiązywały zgodnie z terminami ważności, a po ich upływie będą wymieniane na nowe.

Przyjęcie ustawy przez sejm i senat planowane jest na przełomie tego i przyszłego roku. Przewidywane wejście w życie nowych przepisów to 2 sierpnia 2021 roku.