Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów, które zmienia dotychczasowe przepisy w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Rząd zamierza je dostosować do znowelizowanych ostatnio przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BA3F629AD7A078B15C22617B2E48D73F?id=186065]kodeksu karnego skarbowego[/link].
Chodzi o kompleksową zmianę formularzy mandatów karnych i rezygnację z druku przelewu lub wpłaty gotówkowej. Obowiązujące dziś wzory nie odpowiadają, jak przyznaje Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu, obecnym standardom wzorów formularzy bankowych. W rezultacie nie mogą być wykorzystywane przez osobę ukaraną mandatem za wykroczenie skarbowe jako formularz polecenia przelewu (wpłaty gotówkowej) podczas zapłaty kary za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej.
Ministerstwo chce zatem odejść od tej części druku, a ma to też związek z rosnącą popularnością bankowości internetowej. Pozwoli również ograniczyć koszty drukowania formularzy, ponieważ ukarani grzywną mogą uiścić ją przekazem elektronicznym lub bezpośrednio w kasie urzędu, bez konieczności wypełniania papierowego przelewu (wpłaty gotówkowej).
Odtąd zatem na formularzu widnieć będzie nazwa urzędu i numer jego konta do ewentualnego wykorzystania. Będzie też jeden wzór mandatu, a funkcjonariusz zaznaczy na nim jedynie, czy grzywna została nałożona w drodze mandatu karnego, o którym mowa w art. 138 § 1 pkt 1 k.k.s., czy też mandatu karnego kredytowego.
Dotychczasowe formularze mandatów nie trafią jednak do kosza. Skarbówka będzie mogła z nich korzystać aż do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2010 r.