Statut Polskiego Związku Łowieckiego, uchwalony na podstawie tej ustawy, wyklucza taką możliwość w razie orzeczenia przez sąd łowiecki kary nagany bądź zawieszenia w prawach członka PZŁ, co jest równoznaczne z czasowym wykluczeniem ze zrzeszenia.
Na mocy ustawy z 1995 r. – Prawo łowieckie PZŁ prowadzi postępowania dyscyplinarne wobec członków związku oraz kół łowieckich za naruszenie obowiązków członkowskich. Ustawa nie określa jednak, jakie kategorie spraw mają charakter naruszenia obowiązków członkowskich ani jak ma wyglądać tryb postępowania dyscyplinarnego. Odsyła do statutu PZŁ uchwalonego na jej podstawie.
Statut z 2005 r. mówi, że przewinieniem łowieckim jest naruszenie ustawy i wydanych na jej podstawie rozporządzeń, statutu lub innych uchwał organów zrzeszenia, polowanie w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i etyką łowiecką oraz działanie na szkodę związku lub dobrego imienia łowiectwa. Sprawy dyscyplinarne prowadzą rzecznik dyscyplinarny oraz sądy łowieckie. Mogą one orzekać kary nagany, zawieszenia w prawach członka zrzeszenia na okres od sześciu miesięcy do trzech lat oraz wykluczenia ze związku.
Postępowanie przed sądami dyscyplinarnymi jest dwuinstancyjne. Odwołanie do sądu powszechnego jest możliwe tylko w razie orzeczenia kary dyscyplinarnej wykluczenia oraz w sprawach dotyczących nabycia członkostwa, po wyczerpaniu drogi wewnątrzorganizacyjnej.
Orzeczenie innych kar dyscyplinarnych, zwłaszcza kary zawieszenia w prawach członka, bez możliwości odwołania się do sądu powszechnego narusza konstytucyjną zasadę prawa do sądu – twierdzi prof. Marek Zubik, zastępca rzecznika praw obywatelskich. Zwrócił się więc do ministra środowiska o rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy ustawodawczej w tym zakresie.