Stowarzyszenie StopVW.pl złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew zbiorowy przeciwko producentowi aut marki Skoda.

Pod pozwem podpisały się 23 osoby, a chętnych na udział w takim procesie ma być 200. Zainteresowanych jest więcej – powiedziała „Rzeczpospolitej" mecenas Aneta Mróz z kancelarii Świeca i Wspólnicy.

Poszkodowani powołują się na opinię zespołu rzeczoznawców. Twierdzą w niej, że jest techniczna możliwość doprowadzenia pojazdu do zgodności ze specyfikacją, ale naprawa kosztuje 30 tys. zł.

To już drugi pozew w aferze dieselgate, która dotyczy blisko 250 tys. samochodów marki Audi, Volkswagen, Skoda, Seat i Porsche wprowadzonych na polski rynek z silnikami Diesla w latach 2008–2015.

Samochody te nie spełniają normy Euro 5 i emitują znaczące ilości bardzo niebezpiecznych dla zdrowia tlenków azotu. To właśnie ten gaz, zgodnie z raportem Komisji Europejskiej, jest odpowiedzialny m.in. za poważne choroby układu oddechowego i przedwczesne zgony.

W sądzie znajduje się już wcześniejszy pozew zbiorowy Stowarzyszenia przeciwko Volkswagenowi. Każdy pozywający domaga się 30 tys. zł odszkodowania za zakup samochodu z wadliwym oprogramowaniem silnika Diesla.

Do sądów trafiły także pozwy indywidualne poszkodowanych przez kupno wadliwych aut z grupy Volkswagena, ale nie ma jeszcze wyroków.

Koncern Volkswagena odpowiada w tych sprawach, że niezwłocznie rozpoczął program serwisowy obejmujący silniki, w których nieprawidłowości mogły wystąpić. Podkreśla jednocześnie, że same samochody są technicznie sprawne i bezpieczne i bez przeszkód mogą się poruszać po drogach. Koncern wyznaczył też terminy zgłaszania się do serwisów.

Podobne pozwy konsumenci złożyli między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy ostatnio Szwajcarii. Sprawę Volkswagena bada także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Afera dieselgate wybuchła w 2015 roku. Została wykryta w USA. Do dzisiaj jej koszty wyniosły ponad 20 mld euro.