Obecnie obowiązujące regulacje nie przyznają wstępnym strony, którzy są z nią spokrewnieni w stopniu drugim i trzecim, prawa do reprezentowania jej w postępowaniu sądowym. Na skutek tego, babcia czy dziadek, a także prababcia i pradziadek nie mogą być pełnomocnikiem pełnoletniego wnuka lub prawnuka, która jest stroną w postępowaniu sądowym. Tymczasem zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie regulacje w sposób nieuzasadniony różnicują sytuację prawną osób, które łączą więzy krwi.

Po raz pierwszy Rzecznik zasygnalizował ten problem rok temu. Wówczas Minister Sprawiedliwości przedstawił stanowisko, z którego wynikało, iż brak jest racjonalnych przesłanek do takiego zróżnicowania, i zapewnił, że rozważy możliwość dokonania stosownej zmiany procedury cywilnej i sądowo-administracyjnej. Nowelizacja przepisów procedury cywilnej w zakresie przyznania wszystkim wstępnym strony prawa do reprezentowania jej przed sądem powszechnym została uwzględniona w projekcie zmian Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz Prawa o notariacie. Resort zaznaczył przy tym, iż inicjowanie zmian w procedurze sądowo-administracyjnej należy nie do MS, ale pozostaje w gestii Ministra Administracji i Cyfryzacji.

We wrześniu tego roku do RPO dotarła informacja o toczących się pracach nad prezydenckim projektem nowelizacji Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, i w związku z tym, prof. Irena Lipowicz zwróciła się do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o wprowadzenie do projektu poprawki, która umożliwi wszystkim wstępnym strony reprezentowanie jej przed sądem w charakterze pełnomocnika.