Reklama

Sądy administracyjne przyznały rację Rzecznikowi Praw Dziecka

W kolejnych sprawach wojewódzkie sądy administracyjne i organy administracji podzieliły argumentację Rzecznika Praw Dziecka. Tym razem chodzi o świadczenia rodzicielskie, dowóz dziecka z niepełnosprawnością do szkoły oraz dopłaty do wypoczynku małoletnich.

Publikacja: 29.10.2017 02:00

Sądy administracyjne przyznały rację Rzecznikowi Praw Dziecka

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

dgk

Pod koniec września br. Rzecznik Praw Dziecka zgłosił swój udział w postępowaniu przez Samorządowym Kolegium Odwoławczym w C. w sprawie odmowy przyznania świadczenia rodzicielskiego. Decyzją z 11 października br. organ podzielając argumentację RPD przyznał świadczenie.

Świadczenie rodzicielskie po 1,5 roku

Matka dziecka wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia w kwietniu 2016 r. Organ pierwszej instancji po rozpatrzeniu wniosku odmówił, argumentując, że wystąpiła negatywna przesłanka zbiegu uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego i świadczenia rodzicielskiego, która wykluczała możliwość pobierania dwóch świadczeń opiekuńczych. Organ drugiej instancji utrzymał w mocy decyzję odmowną. Rzecznik Praw Dziecka zaskarżył tę decyzję, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w G., podzielając argumentację RPD, wyrokiem z 19 kwietnia 2017 r. uchylił decyzję organu pierwszej i drugiej instancji.

W ocenie WSA zbieg uprawnień do określonych świadczeń ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zbiegiem uprawnień w sensie podmiotowym zarówno co do osoby sprawującej opiekę lub wychowanie jak i osoby wymagającej opieki. Po ponownym rozpoznaniu sprawy organ pierwszej instancji ponownie odmówił prawa do świadczenia rodzicielskiego wskazując, iż 26 lipca 2017 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1428 ukazała się zmiana m.in. do ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wskutek zmiany artykułu 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych zostało doprecyzowane brzmienie tego przepisu, i od dnia 1 sierpnia 2017 r. otrzymał brzmienie, iż w przypadku zbiegu uprawnień do następujących świadczeń:

1) świadczenia rodzicielskiego lub

2) świadczenia pielęgnacyjnego, lub

Reklama
Reklama

3) specjalnego zasiłku opiekuńczego, lub

4) dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, lub

5) zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie: zasiłków dla opiekunów - przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną - także w przypadku gdy świadczenia te przysługują w związku z opieką nad różnymi osobami. Zmiana weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2017 r. na podstawie art. 41 ustawy z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.

Organ wskazał, iż w związku z faktem, iż ustawodawca nie wprowadził żadnego przepisu przejściowego, który w sprawach rozpoczętych przez zmianą ustawy przewidywałby możliwość zastosowania dotychczasowych przepisów, organ postanowił ponownie odmówić przyznania świadczenia rodzicielskiego. Organowi pierwszej instancji umknęło jednak, iż zgodnie z art. 17 przywołanej ustawy nowe brzmienie art. 27 u.ś.r. ma zastosowanie po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres zasiłkowy rozpoczynający się od dnia 1 listopada 2017 r.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C., podzielając stanowisko Rzecznika zważyło, że w niniejszej sprawie wniosek o przyznanie świadczenia rodzicielskiego został złożony w dniu 29 kwietnia 2016 r. tj. w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 lipca 2017 r. Zatem strona spełniała przesłanki do przyznania jej świadczenia wychowawczego.

- Należy zwrócić uwagę, że kwestia przyznania stronie prawa do świadczenia wychowawczego była przedmiotem rozstrzygnięcia przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym/ Wyrok w tej sprawie oraz przytoczona wykładnia prawa zastosowana przez Sąd jest dla organów administracji publicznej wiążąca i organy zobowiązane są do jej stosowania – podkreśla RPD.

Reklama
Reklama

Dopłaty do wypoczynku dzieci w rodzinie zastępczej

Decyzją Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w P. z 13 grudnia 2016 r. utrzymaną w mocy decyzją Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w K. z 18 stycznia 2017 r. odmówiono przyznania dopłaty do wypoczynku małoletnim, będących pod opieką Państwa W. – rodziny zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego. Powodem takiego rozstrzygnięcia było błędne przyjęcie, że dzieci pozostające pod opieką rodziny zastępczej nie są dziećmi przyjętymi na wychowanie.

Rzecznik zgłosił udział w sprawie toczącej się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w G. Powołał się m.in. na art. 67 ust. 2 ustawy o Straży Pożarnej. Zgodnie z tym przepisem: „za dziecko uważa się dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, dziecko przyjęte na wychowanie, które ukończyło 18 roku życia (...)." Rzecznik podkreślił, że przyjęcie dziecka na wychowanie nie jest równoznaczne z formalnym ustanowieniem opieki, jednakże oznacza ono faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem, niezależnie od formalnego statusu jego opiekuna, przemawia za tym dbałość o dobro dziecka, tj. zagwarantowanie mu faktycznej opieki.

RPD powołał się także na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2009 r., w sprawie I UK 142/09, w którym stwierdzono, iż przyjęcie na wychowanie oznacza również podejmowanie w imieniu dziecka istotnych decyzji związanych z jego egzystencją, edukacją i procesem wychowawczym, a zatem w istocie przejęcie odpowiedzialności za proces wychowawczy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 27 września 2017 r. przychylił się do argumentacji RPD i uchylił zaskarżoną decyzję. W konsekwencji powyższego, rodzicom zastępczym zostanie przyznana dopłata do wypoczynku dla małoletnich będących pod ich opieką.

Transport dla dziecka z niepełnosprawnością

W sierpniu br. do Rzecznika Praw Dziecka zwróciła się matka dziewczynki, której Wójt Gminy S. odmówił dowozu do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w K. W uzasadnieniu odmowy organ wskazał, że: „ (...) Gmina S. nie ma możliwości dowożenia Pani córki do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w K.".

Rzecznik Praw Dziecka zaskarżył decyzję Wójta Gminy S. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. 1 września br. Wójt Gminy S. poinformował, że uwzględniając skargę w ramach autokontroli zapewni dowóz małoletniej do szkoły. Wobec uwzględnienia skargi przez organ sąd umorzył postępowanie.

Reklama
Reklama
Prawnicy
Waldemar Żurek zabrał głos. Przestrzegł niektórych polityków
Prawnicy
Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo rodzinne
Wysokość alimentów na dziecko. Ministerstwo wyśle sądom tabelki
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama