Kancelaria Rymarz Zdort reprezentowała PGNiG w postępowaniu arbitrażowym przeciwko Gazpromowi

Kancelaria Rymarz Zdort reprezentowała spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. („PGNiG”) w postępowaniu arbitrażowym przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export („Gazprom”), dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom na podstawie tzw. Kontraktu Jamalskiego.

Publikacja: 01.07.2020 11:29

mat

Na mocy wyroku z 30 marca 2020 r. Trybunał Arbitrażowy ad hoc w Sztokholmie uwzględnił roszczenie PGNiG oraz obniżył cenę kontraktową za gaz dostarczany przez Gazprom, jak również zmienił formułę cenową w Kontrakcie Jamalskim, m.in. poprzez jej istotne i bezpośrednie powiązanie z notowaniami rynkowymi gazu ziemnego na europejskim rynku energetycznym.

Nowa cena ustalona przez Trybunał ma zastosowanie od 1 listopada 2014 r., tj. od daty złożenia przez PGNiG wniosku o renegocjację ceny kontraktowej. Wskutek retroaktywnego wejścia w życie nowej ceny kontraktowej, Gazprom zwrócił PGNiG ok. 1,5 miliarda USD za okres od 1 listopada 2014 r. do 29 lutego 2020 r.

Tylko 79 zł za pół roku czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Cudzoziemcy
Andrzej Duda zdecydował ws. ustawy azylowej. Wystosował list do premiera
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w wypłatach 13. emerytury. Terminy przelewów w kwietniu 2025
Nieruchomości
Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie służebności przesyłu
Prawo rodzinne
W ten sposób też można stracić prawo jazdy. Muszą być spełnione trzy warunki
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie będą tracić wynagrodzenia przez wycieczki
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście