Za uchwaleniem ustawy głosowało 237 posłów, przeciw było 154, a 40 wstrzymało się od głosu. Za projektem głosowały PO i PSL. SLD wstrzyma się od głosu.
— Ponieważ SLD nie kwestionuje zasadniczej istoty propozycji rządowej w sprawie OFE i podziela niektóre argumenty, w ostatecznym głosowaniu wstrzyma się — wyjaśnia przed głosowaniem Anna Bańkowska z SLD. Sojusz nie poparł ustawy, bo koalicja odrzuciła wszystkie jego poprawki. Przeciw projektowi zagłosuje PiS i PJN.
Senat zajmie się projektem już jutro. Na 9 rano zostały zaplanowane prace komisji budżetu i finansów publicznych na na 11.30 rodziny i polityki społecznej. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapowiedział z kolei debatę senacką nad zmianami w OFE na ostatnie marcowe posiedzenie 30-31 marca.
Co zawierają zmiany proponowane przez rząd? Zamiast 7,3 proc. fundusze emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. pensji ubezpieczonych. Docelowo zaś od 2017 r. ma to być 3,5 proc. To co nie pójdzie do funduszy trafi na specjalne nowe konto w ZUS. Będzie ono w inny sposób waloryzowane niż istniejące już konto emerytalne w ZUS w ramach tzw. I filara. Będzie indeksowane wzrostem PKB i inflacji.
Poza tym stopniowy zwiększony ma być udział inwestycji w akcje przez OFE. W 2020 r. ma wzrosnąć z obecnych 40 do 62 proc., a docelowo w 2034 r. maksymalny udział tych papierów ma wynieść 90 proc.