Takie wnioski płyną z debaty "2016 rok przełomowy w ubezpieczeniach majątkowych – prognozy i wyzwania" zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową. Uczestnicy debaty rozmawiali o tym jak ma wyglądać rodzima branża ubezpieczeniowa, które ma się stosunkowo dobrze, jednak ma za sobą kolejny trudny rok w ubezpieczeniach majątkowych, a w 2016 roku musi sprostać nowym regulacjom w zakresie wypłacalności i szacowania ryzyka.
Według ekspertów ostatni rok przyniósł duże, korzystne dla klientów zmiany na rynku ubezpieczeniowym.
Andrzej Maciążek, wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, podkreślał rolę nowych przepisów, które wzmocniły zdecydowanie pozycję klienta na rynku ubezpieczeniowym: ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, czy nowelę ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Nakazały one m.in. pełniejsze informowanie klientów o szczegółach oferty, dopasowanie oferty do ich potrzeb, czy nakazały instytucjom finansowym uczestnictwo w postępowaniu polubownym rozwiązywania sporu zainicjowanym przez klienta.
-To przeniesienie efektów działań legislacyjnych z poziomu europejskiego na poziom polski. To na pewno bardzo duża zmiana - mówił Maciążek
Wśród rozwiązań upraszczających system dla klientów wiceprezes PIU wymienił także wprowadzenie od kwietnia 2015 r. w ubezpieczeniach komunikacyjnych tzw. Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Jest to system umożliwiający naprawę auta lub uzyskanie odszkodowania u swojego ubezpieczyciela OC, a nie jak dotąd u ubezpieczyciela sprawcy. Zdaniem Maciążka zmiana ta przyniosła standaryzację postępowania ubezpieczeniowego, dzięki której nastąpiła silna zmiana na rynku. Jak mówił, w systemie uczestniczy już 70 proc. rynku ubezpieczeniowego.