Coroczny ranking poziomu życia na emeryturze w 43 krajach świata opublikowała firma inwestycyjna Natixis Global Asset Management. Ranking bazuje na 18 kryteriach, w czterech grupach: sytuacja materialna, finanse emerytów, jakość życia i zdrowie. Składają się one na Global Retirement Index 2017.
Najlepiej żyje się emerytom norweskim, przed Szwajcarami i Islandczykami. Autorzy raportu zwracają uwagę, że w pierwszej dziesiątce aż osiem państw jest z Europy Zachodniej. Zaskoczeniem jest niska pozycja globalnego mocarstwa gospodarczego, czyli Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy emeryci pod względem jakości życia ustępują aż 16 innym krajom. Pozycja USA w zestawieniu spada. Obecnie kraj jest na 17. miejscu, rok temu był na 14.
Czech w letnim domu
Polska zajęła z zestawieniu 28. miejsce. Najgorzej została oceniona sytuacja materialna polskich seniorów. Podkreślono niski poziom świadczeń, brak systemu zniżek w opłatach za mieszkania czy media. Nisko został też oceniony poziom zdrowia polskich emerytów i jakość opieki zdrowotnej osób starszych. Najlepiej natomiast wygląda sytuacja na rynku usług finansowych dla seniorów. Tutaj polskie banki i fundusze mają bogatą ofertę pomnażania oszczędności osób starszych.
Lepiej niż w Polsce obywatelom na emeryturze żyje się nie tylko w Skandynawii czy w Europie Zachodniej, ale też po sąsiedzku. W naszej części Europy najwyżej zostali ocenieni Czesi (16. pozycja). Czeski emeryt ma lepsze życie niż amerykański. U Czechów autorzy rankingu docenili szczególnie sytuację materialną i jakość życia osób starszych – posiadanie letnich domów, ulgi w wyjazdach do sanatoriów i na wypoczynek, ulgi transportowe i w dostępie do obiektów kultury.