Reklama
Rozwiń

Miasta otwarte na drony

Polska szykuje się do wdrożenia U-Space, unijnej koncepcji, która zakłada wydzielenie przestrzeni do 150 metrów nad ziemią do użytku dronów.

Publikacja: 11.08.2018 06:00

?Mercedes we współpracy z Matternetem i szwajcarskim Siroopem testuje w Zurychu system dostawy przes

?Mercedes we współpracy z Matternetem i szwajcarskim Siroopem testuje w Zurychu system dostawy przesyłek, gdzie samochód jest platformą dla drona

Foto: Daimler AGProduct Communications Mercedes-Benz Vans

Na początku nowej kadencji samorządów w 2019 r. zarządzanie przestrzenią powietrzną do 150 metrów stanie się nowym zadaniem własnym miast i gmin. To otworzy drzwi do rozwoju rynku dronów i upowszechnienia bezzałogowców na polskim niebie. Eksperci przekonują, że lokalna administracja powinna przeanalizować swoje strategie smart city (z ang. inteligentne miasto), plany zagospodarowania przestrzennego oraz zasoby geoinformacyjne, aby podołać temu zadaniu. Jednocześnie przedsiębiorcy już dzisiaj wespół z samorządowcami testują nowe modele ekonomiczne wykorzystania dronów (zwanych w skrócie BSP lub UAV) w aglomeracjach. – Polskie firmy i uczelnie są w stanie przygotować systemy teleinformatyczne wspierające loty dronów w mieście – nie ma wątpliwości Sławomir Kosieliński, ekspert rynku BSP, prezes Fundacji Instytut Mikromakro.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Transport
Rosyjska lotnicza ruletka. Przestrzeń powietrzna coraz bardziej niebezpieczna
Transport
LOT wycenił koszty powrotu na Ukrainę. To wydatek setek milionów dolarów
Transport
United Airlines znów będzie latać do Izraela. Europejskie linie jeszcze czekają
Transport
Ukraina wjedzie do Polski na europejskich torach
Transport
Armagedon na lotniskach Rosji. Lecą głowy na Kremlu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama