„To posunięcie miało zmusić Ryaniara do zwrócenia wsparcia publicznego, jakie otrzymał ze strony mieszanej organizacji lotnisk departamentu La Charente za korzystanie z lotniska w Angouleme w latach 2008-2009, uznanej za bezprawną przez Komisję Europejską decyzją z 23 lipca 2014” — stwierdza komunikat DGAC.

Czytaj także: Ryanair nie chce w Polsce pracowników na etacie

Sekwestr spowodował „nieuchronne niedogodności dla 149 pasażerów unieruchomionego samolotu”, którzy ostatecznie odlecieli innym samolotem 5 godzin później — dodał urząd uznając też za „godne ubolewania zmuszenie państwa do zastosowania takiego środka”. Takim działaniem władze francuskie potwierdzają „wolę gwarantowania warunków uczciwej konkurencji linii lotniczych i lotnisk”.

Urząd nie podał sumy, jaką winien oddać Ryanair. Przewoźnik nie chciał wypowiadać się na gorąco w tej sprawie.

Umowa w Niemczech

Odrębnie Ryanair doszedł do porozumienia z niemieckim związkiem zawodowym Verdi w sprawie warunków pracy i siatki płac personelu pokładowego, które zostanie poddane 13 listopada pod głosowanie członków. Umowa na 2 lata dotyczy wszystkich pracowników pokładowych w Niemczech i potwierdza stosowanie miejscowego prawa pracy, włącznie z rewaloryzacją zarobków i innych dodatków.

Związek reprezentujący około tysiąca pracowników podkreślił, że umowa stanie się definitywna po jej przegłosowaniu. „Po niemal roku negocjacji Verdi uważa tę wstępną umowę za krok naprzód w poprawie warunków pracy członków i ich wynagrodzeń”. Verdi uważa nadal za problem to, że Ryanair nie pozwala zakładać przez pracowników komisji zakładowych i opowiedział się za przyjęciem nowych przepisów dla całego sektora.

Czytaj także: Ryanair ma umowę z pilotami w Hiszpanii

Szef działu kadr Eddie Wilson stwierdził z kolei w komunikacie: „Jesteśmy zachwyceni z podpisania tej umowy z Verdi, która pozwala naszym pracownikom pokładowym w Niemczech uzyskać poprawę zarobków i inne korzyści, o ile zostanie przegłosowana w najbliższym tygodniu”.

Linia poinformowała również, że pracownicy pokładowi we Włoszech głosowali masowo za nowym 3-letnim układem zbiorowym zawartym we wrześniu z 3 głównymi związkami. Ryanair podpisał też umowy o uznaniu związków pracowników pokładowych w Grecji i Szwecji.