Materiał powstał we współpracy z Grupą PKP
Podczas II Kongresu Rozwoju Kolei spółka CPK ogłosiła, że przyjęła Strategiczne Studium Lokalizacyjne (SSL). To dokument kluczowy: wyznacza korytarze dla nowych linii kolejowych. Umożliwią one nie tylko szybkie i wygodne podróże między miastami, ale i sprawny dojazd do CPK. Chodzi o aż 1,6 tys. km nowych tras i wprowadzenie w kraju kolei dużych prędkości.
Potrzeba przełomu
– Konsekwentnie realizujemy strategię rozwoju kolei – powiedział podczas kongresu premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że „w wielu przypadkach kolej porusza się szlakami wyznaczonymi przez zaborców".
Jak zatem wjechać koleją w XXI wiek? – Potrzebujemy przełomu technologicznego, rozwoju gospodarczego opartego na nowych założeniach komunikacyjnych, infrastrukturalnych – mówił premier. Jak podkreślił, właśnie taki jest CPK.
– Jestem przekonany, że Centralny Port Komunikacyjny wraz z jego „szprychami" (promieniście rozchodzącymi się od niego dziesięcioma liniami kolejowymi – red.) będzie kołem zamachowym rozwoju gospodarczego całej Polski – mówił premier. – Będzie to ogromna szansa na zwiększenie potencjału handlowego, inwestycyjnego i biznesowego dla polskiej gospodarki. Jak przypomniał, według założeń CPK to nie tylko nowe lotnisko i nowe tory, ale i hub komunikacyjnym oraz nowe miasto oparte na najnowocześniejszych technologiach.