Ed Bastian, CEO Delta Air Lines powiedział w piątek, że przewoźnik zamierza być w pełni neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla poczynając od 1 marca. Zapowiedział też, że Delta zainwestuje minimum miliard dolarów w ciągu najbliższej dekady, by zneutralizować wpływ wywierany przez firmę na środowisko. Inwestycje obejmą zarówno „czyste” technologie dla silników, jak i usuwanie dwutlenku węgla.

- Nie ma większego wyzwania niż potrzeba inwestycji w innowacje na rzecz zrównoważonego rozwoju – mówił Bastian telewizji CNBC.

Delta nadal będzie korzystać z paliw kopalnych. Prezes korporacji uzasadnia to faktem, że póki co nie ma alternatyw dla napędów lotniczych opartych na ropie. Jednak firma zamierza inwestować w technologie pozwalające zmniejszyć wpływ spalania paliwa na środowisko.

Ed Bastian zapowiedział też, że Delta nie będzie polegać tylko na tzw. kompensacji emisji dwutlenku węgla, choć przewoźnik korzystał z tej formy dbania o zmniejszania śladu węglowego.

- Kompensacja emisji nie jest rozwiązaniem, potrzebne są inwestycje w projekty, które robią różnicę – podkreślał prezes Delty.

Linie lotnicze na świecie odpowiadają za około 2 procent globalnej emisji dwutlenku węgla. Wiele z nich planuje być neutralna pod tym względem do końca 2020 roku, ale zobowiązanie Delty jest największym wśród dotychczasowych zobowiązań.

Delta podąża nie tylko za firmami ze swojej branży, ale za ogólnym trendem w biznesie. Coraz więcej firm próbuje albo osiągnąć status neutralności klimatycznej albo nawet osiągnąć poziom ujemnej emisji dwutlenku węgla – takie plany ogłosił niedawno Microsoft, który do 2050 chce usunąć z atmosfery tyle dwutlenku węgla ile wprowadził go od założenia w 1975 roku.