19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 16.06.2023 06:12 Publikacja: 15.06.2023 19:30
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Przed sezonem urlopowym perspektywa podróży na Hel budzi emocje zarówno mieszkańców Półwyspu, jak i planujących tam wakacje wczasowiczów. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach przez media przetoczyła się elektryzująca informacja o przyczynie zmiany numeru popularnej linii autobusowej PKS Gdynia kursującej na Hel. Dotychczasowy numer 666 zmieniono na 669, ponieważ trzy szóstki miały kojarzyć się z satanizmem i piekłem.
Dla turystów, w tym zagranicznych, linia 666 z powodu skojarzeń stała się atrakcją turystyczną. Wśród podróżujących tym autobusem rozpowszechniało się nawet żartobliwe określenie „Road to Hell” (droga do piekła). W rezultacie środowiska religijne już od dawna mocno naciskały na zmianę szatańskiego numeru, a w 2018 r. ultrakatolicka Fronda stwierdziła, że numer linii „godzi w chrześcijański porządek państwa polskiego i jego fundamenty, a stąd – w dobro nas wszystkich”.
Powstanie kolejny fragment drogi ekspresowej S8 na Dolnym Śląsku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu podpisała umowę na realizację odcinka między Niemczą a Ząbkowicami Śląskimi. Docelowo trasa ma prowadzić z Wrocławia do granicy z Czechami.
Ryanair podał informacje na temat konkretnych kosztów i opłat, które poniósł w wyniku chuligańskiego zachowania pasażera na pokładzie lotu z Dublina na Lanzarote z 9 kwietnia 2024 roku. Irlandzki przewoźnik wyliczył je na ponad 15 tys. euro.
Powiązana z rosyjskim Gazpromem spółka Omne Energia została skreślona z listy sankcyjnej, po czym została sprzedana za 3 zł. To ta firma jest kontrahentem Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie i dostarcza gaz do części stołecznych autobusów – informuje Wirtualna Polska.
Zarząd Kanału Panamskiego niezrażony pogróżkami Donalda Trumpa zlecił konsorcjum firm i placówek naukowych z Francji i Belgii sporządzenie kompleksowego opracowania studium opłacalności modernizacji śluz tego szlaku wodnego. Nie podano tylko wartości tego zlecenia.
Zdaniem Jasona McGuinnesa, wiceprezesa Ryanaira ds operacyjnych błędem było oddanie w zarządzanie lotniska Nikola Tesli w Belgradzie francuskiej spółce Vinci. — To wielki błąd. W najbliższej przyszłości stamtąd z pewnością nie polecimy- mówił.
Kancelaria głowy państwa planuje kolejne wydatki na ośrodek na Półwyspie Helskim. Planowane są m.in. remonty mola oraz tarasu na wieży widokowej, służącej do delektowania się widokiem zatoki.
Przyjęty w poniedziałek w Brukseli 14. pakiet antyrosyjskich sankcji zawiera kilka mało nagłośnionych rozwiązań, które jednak mocno zabolą rosyjskie koncerny i ograniczą wojenny budżet Kremla. Wśród nich jest m.in. zakaz importu helu z Rosji i zakaz eksportu do Rosji metali ziem rzadkich.
Ze względu na kontrowersje linia autobusowa 666, która kursowała na Hel zostaje odwołana. Na jej miejsce wjedzie numer 669 – podał przewoźnik na Fabcebooku, ale również ten numer linii oburzył wielu.
Kończący się sezon urlopowy i zimniejsza pogoda wypłaszają znad morza turystów, którzy tego lata wyjątkowo dopisali. Ale udany sezon po raz kolejny pokazał, że na Helu potrzebne są zmiany. Bo w przyszłym roku znów sparaliżują go korki.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Najważniejszym wydarzeniem pierwszych dwóch miesięcy prezydencji będzie wizyta kolegium komisarzy. To odbędzie się już niebawem. To ważny moment, ponieważ polski rząd i Komisja Europejska wspólnie rozpoczną dyskusję dotyczącą kształtu polityki unijnej na kolejne pięć lat – mówi o polskiej prezydencji wiceministra ds. UE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.
„Czy Pani/Pana zdaniem możliwa jest współpraca rządu, prezydenta i opozycji w działaniach związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas