Dla pasażerów najważniejsze jest jednak to, że piloci zobowiązali się nie organizować protestów do końca czerwca 2023. Za to dostali od zarządu podwyżkę o 980 euro miesięcznie dla wszystkich pracowników kokpitu w Lufthansie i Lufthansie Cargo. Zarząd wcześniej proponował 900 euro.

Nie zostało jednak wypracowane jeszcze porozumienie w sprawie przyszłej siatki płac. — Teraz musimy jeszcze znaleźć i wprowadzić trwałe rozwiązania — mówi Michael Niggemann, który ze strony zarządu prowadził negocjacje.

Na razie efektem rozmów, które przyspieszyły w ciągu ostatnich 10 dni, bo piloci zagrozili dwudniowym strajkiem, jest podwyżka — o 980 euro miesięcznie dla wszystkich pilotów. Zostanie ona wypłacona w dwóch ratach: pierwsze 490 euro miesięcznie więcej otrzymają piloci od 1 sierpnia 2022, drugie tyle od 1 kwietnia 2023.

Czytaj więcej

Strajk w Lufthansie odwołany w ostatniej chwili

Na takim rozwiązaniu skorzystają przede wszystkim piloci z najkrótszym stażem pracy, bo ich podstawowa płaca zwiększy się o ok 20 proc. Kapitan z długim stażem otrzyma 5,5 proc więcej niż przed podwyżka, czyli o tyle, ile VC wnioskował przystępując do negocjacji i wywierając nacisk strajkiem, który kosztował LH, zależnie od ocen, 7-9 mln euro.

Dla pasażerów, ale i zarządu najważniejsze jest to, że piloci zobowiązali się do powstrzymania od akcji protestacyjnych do końca czerwca 2023. Czyli LH może spokojnie do tego czasu planować siatkę, a pasażerowie loty niemieckim przewoźnikiem.

Dodatkowo obie strony zadeklarowały zachowanie poufności w toczących się nadal negocjacjach. A oficjalny komunikat ukaże się w najbliższej przyszłości.

Michael Niggemann, który jest szefem Działu Personalnego w Lufthansie wskazuje teraz, że na porozumieniu skorzystają przede wszystkim młodzi piloci, co może też zachęcić do pozyskania nowych pracowników kokpitu, których Lufthansa intensywnie poszukuje. — Teraz stawiamy nacisk na wypracowanie w najbliższych miesiącach długoterminowego porozumienia. Zamiarem obu stron jest kontynuacja oferty dobrze płatnej i bezpiecznej pracy dla naszych pilotów — powiedział Michael Niggemann, cytowany w komunikacie.

Czytaj więcej

Lufthansa powoli przywraca rozkład po strajku. Wiele lotów wciąż odwołanych