ULC: Lista odwołanych lotów najwcześniej w poniedziałek

Prezes ULC zdradził, że listę odwołanych lotów poznamy najwcześniej w poniedziałek – wynika z wywiadu w TVP Info.

Publikacja: 22.04.2022 21:35

ULC: Lista odwołanych lotów najwcześniej w poniedziałek

Foto: Bloomberg

– Te informacje będziemy w stanie podać w poniedziałek, najpóźniej we wtorek. Przekażemy je liniom lotniczym i one będą komunikować to pasażerom. Cały czas wierzymy, że negocjacje, które się toczą, przyniosą skutek – mówił prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Dzisiaj rano rozpoczęły się rozmowy ostatniej szansy pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a kontrolerami. Jeżeli nie przyniosą one konsensusu, Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) rozpocznie proces częściowego zamknięcia nieba nad Polską.

Czytaj więcej

PAŻP i kontrolerzy usiedli do rozmów. To ostatnia chwila przed zamknięciem nieba

Jeżeli nie zakończą się one powodzeniem, z pracy w PAŻP odejdzie 180 z 208 warszawskich kontrolerów. Ci są odpowiedzialni nie tylko za obsługę Okęcia i lotniska w Modlinie, ale przede wszystkim za tzw. kontrolę obszarową ruchu samolotów nad Polską.

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej nie podjęła dzisiaj decyzji o zamknięciu części nieba nad Polską. W odpowiedzi przesłanej Rzeczpospolitej wskazała, że obecnie „konsultuje się ze swoimi partnerami, aby ustalić, które loty mogą zostać przekierowane”.

- Jeśli nie uda się znaleźć rozwiązania, będzie to miało bardzo negatywne konsekwencje dla europejskiej sieci lotniczej. Od 1 maja polski Urząd Lotnictwa Cywilnego wdroży program odwoływania lotów, aby znacznie ograniczyć liczbę lotów do i z polskiej przestrzeni powietrznej. Zostanie to dokonane przy wsparciu menedżera sieci Eurocontrol i z uwzględnieniem liczby dostępnych kontrolerów ruchu lotniczego oraz planowanych lotów – wskazuje Agencja.

Czytaj więcej

Eurocontrol na razie nie ograniczy ruchu samolotów nad Polską

W odpowiedzi na przesłane przez Rzeczpospolitą pytania Eurocontrol wskazuje, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia na linii PAŻP – kontrolerzy ruchu lotniczego, to wysoce możliwe jest, że od 1 maja Urząd Lotnictwa Cywilnego wdroży program odwoływania części lotów z i do Polski, przy wsparciu europejskiej Agencji, a o około 300 zmniejszy się liczba lotów przez Polską przestrzeń powietrzną.

Po oświadczeniu organu ds. bezpieczeństwa lotniczego Eurocontrol w sprawie możliwego znacznego obniżenia liczby polskich lotów, Urząd Lotnictwa Cywilnego zaznaczył, że podane przez tę instytucję "harmonogramy dotyczące godzin działania lotnisk są przedwczesne, a dane dotyczące lotów szacunkowe".

Czytaj więcej

Eurocontrol. Odwoływanie lotów i ograniczenie ruchu nad polskim niebem możliwe

Do sprawy odniósł się również premier Mateusz Morawiecki.

- Zamiast szukać winnych, wolałbym szukać rozwiązania i szukamy go razem z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Minister jest bardzo otwarty na kompromis, czeka na postulaty strony związkowej. Zrobimy wszystko, by nie zamykać polskiego nieba. Wyciągamy otwartą dłoń i prosimy wszystkich kontrolerów, by nie doprowadzili do kryzysu, bo będzie to strata dla wszystkich Polaków - mówił Morawiecki.

Transport
Bilety kolejowe coraz częściej kupujemy przez internet
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Transport
P.O. prezesa PKP Cargo pod lupą KNF. Kupował akcje niezgodnie z prawem?
Transport
Polskie firmy transportowe toną w długach. Rozkręca się spirala upadłości
Transport
Prezes Boeinga tłumaczy się i przeprasza rodziny ofiar
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Transport
Prezes PKP Cargo: Będą zawiadomienia do prokuratury
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży