Rosyjski premier: polecimy tam, gdzie nie ma covid. Tam mamy przyjaciół

Rosjanie gorączkowo aktualizują listę krajów, które nie tylko nie zdecydowały się na wprowadzenie sankcji, ale i nie wypowiadają się o Rosji negatywnie. Na liście 52. przyjaciół są między innymi Argentyna i Republika Południowej Afryki, no i oczywiście Białoruś.

Publikacja: 05.04.2022 17:49

Michaił Miszustin, premier Rosji

Michaił Miszustin, premier Rosji

Foto: Bloomberg

Dla jasności wszystkie kraje z przyjacielskiej listy zostały uznane za wolne od COVID-19.

- Żeby było łatwiej ruszyć z ruchem lotniczym, od 9 kwietnia zniesiemy również wszystkie dotychczas obowiązujące ograniczenia covidowe — obiecał premier Rosji, Michaił Miszustin.

Wśród przyjaznych krajów znalazło się kilka byłych republik radzieckich - Kirgistan, Kazachstan, Armenia, a także Algieria, Chiny z Hongkongiem, Indie, Liban, Peru i Pakistan, Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Malediwy, Nepal, Sri Lanka, Korea Północna, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Izrael, Birma Syria oraz Turcja i Egipt, gdzie Rosjanie chętnie latają na wakacje. - A oprócz nich jeszcze Meksyk, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tam wszędzie jest bezpiecznie i mamy przyjaciół. Właśnie z powodu spadku zachorowań na koronawirusa zdecydowaliśmy się rozszerzyć listę krajów, do których mogą latać nasi przewoźnicy - mówił premier. W tych wszystkich krajach nikt nie mówi o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, tylko o „specjalnej operacji wojskowej” i „obronie rosyjskich obywateli przed nazizmem”.

To lista zdecydowanie dłuższa, niż jeszcze w połowie marca, kiedy to było na niej jedynie 10 krajów. Inna sprawa, że Rosjanie będą mieli kłopoty, gdyby sami chcieli tam latać. Wprawdzie samoloty, jakie mają w leasingu od firm zachodnich zostały wpisane do rejestru rosyjskiego, są także certyfikowane przez Rosawiację i ubezpieczone w rosyjskich firmach, ale nadal pozostają własnością oryginalnych leasingodawców. Wylot takim samolotem np. do Meksyku będzie obciążony ryzykiem przejęcia przez prawowitego właściciela, na Ros awiację świecie na takie Boeingi i Airbusy polują już wyspecjalizowane firmy.

Na liście krajów „zakazanych” pozostaje 36 krajów, oprócz całej UE, także Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Korea Południowa, Norwegia, Szwajcaria i Japonia. A od 11 kwietnia, Rosjanie przestają oferować uproszczony proces wizowy dla dyplomatów i dziennikarzy z krajów UE, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Czytaj więcej

Stambuł i Dubaj dają schronienie bogatym Rosjanom
Transport
Polski zakaz wjazdu rosyjskich tirów sparaliżował granicę Litwa-Białoruś
Materiał partnera
Rekordowe inwestycje na kolei
Transport
Przeloty nad Rosją. Niebezpieczna przygoda pasażerów Air India
Transport
Pierwszy czysty statek wycieczkowy. Norweska firma zapowiada rewolucję na morzu
Transport
Pierwszy czarter z Radomia i pierwsza bójka. Pasażerowie na czarnej liście