Premier Boris Johnson ogłosił zakaz w parlamencie, a brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że zawiesił zezwolenie Aerofłotowi jako przewoźnikowi zagranicznemu. „Oznacza to, że Aeroflot nie będzie mógł obsługiwać lotów do Wielkiej Brytanii do odwołania” – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Wielka Brytania przedstawia kolejne sankcje przeciwko Rosji

Sekretarz ds. transportu Grant Shapps powiedział, że podpisał ograniczenia zakazujące wszystkim regularnym rosyjskim liniom lotniczym wchodzenia do brytyjskiej przestrzeni powietrznej. W ramach retorsji w piątek 25 lutego Rosja zakazała brytyjskim liniom lotniczym lądowania na swoich lotniskach lub przekraczania jej przestrzeni powietrznej.

„Przepraszamy za niedogodności, ale jest to kwestia poza naszą kontrolą” – poinformowała linia British Airways w oświadczeniu. „Powiadamiamy klientów o anulowanych usługach i oferujemy pełny zwrot pieniędzy”. Linia latała trzy razy w tygodniu do Moskwy. Brytyjski przewoźni będzie musiał też omijać rosyjska przestrzeń powietrzną latając do Azji, co może spowodować wydłużenie czasu lotu.