Projekt Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej realizuje województwo małopolskie przy wsparciu lokalnych samorządów. Obecnie w jej ramach działają trzy linie: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko, SKA2 Kraków Główny - Miechów/Sędziszów oraz SKA3 Kraków - Tarnów i Tarnów - Nowy Sącz – Piwniczna/Krynica. W planach są kolejne linie aglomeracyjne, w tym z Krakowa do Skawiny, a później wydłużenie jej w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimia.
Jak wyjaśnił zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel, studium wykonalności dla Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na terenie Krakowa ma dotyczyć zadań, które wychodzą poza zakres projektu SKA obecnie realizowanego przez województwo małopolskie przy wsparciu gminy Kraków.
„Chodzi o to, żeby podmiot realizujący ten projekt, a więc województwo małopolskie, miał wskazanie, czy rozwijać SKA o inne korytarze kolejowe na terenie miasta czy nie” - powiedział w czwartek Trzmiel.
Studium wykonalności dla SKA na terenie Krakowa będzie rozszerzeniem i uszczegółowieniem podobnych dokumentów opracowanych na zamówienie województwa małopolskiego w latach 2007 i 2011. Jego zadaniem będzie ocena efektywności wykorzystania istniejących linii obwodowych dla systemu SKA.
Studium pozwoli na ocenę zasadności zaangażowania środków finansowych w rozwój infrastruktury niezbędnej dla funkcjonowania kolei aglomeracyjnej na liniach dotychczas nieeksploatowanych, pozostawiając wiodącą rolę w organizacji przewozów w systemie SKA i decyzje w sprawie dalszego jego rozwoju samorządowi województwa małopolskiego.