Na obrzeżach Stambułu powstało nowe gigantyczne lotnisko za 11,7 mld dol. Urzędnicy twierdzą, że będzie jednym z najbardziej ruchliwych portów lotniczych na świecie. Pełną operacyjność ma osiągnąć w styczniu przyszłego roku.

Nowe lotnisko będzie mogło obsłużyć wtedy 90 milionów pasażerów rocznie. Podczas otwarcia prezydent Erdogan podkreślił, że może być rozbudowane tak, żeby pomieścić nawet 200 mln.

Przez pierwsze miesiące będzie używane tylko do kilku lotów pomiędzy Turcją, Azerbejdżanem a Cyprem.

Czytaj także: Nowy turecki gigant lotniczy już przyjmuje samoloty

Podczas ceremonii otwarcia Erdogan powiedział, że ośrodek będzie nazywał się po prostu Istanbul Airport i miało na celu pogłębianie roli Turcji w integracji światowych gospodarek.

Prezydent Turcji spodziewa się, że nowe lotnisko będzie wykorzystywane do dużej liczby lotów międzykontynentalnych. - Z powodu tego lotniska, europejska przestrzeń lotnicza musi zostać zrestrukturyzowana – zaznaczył Erdogan.

Już w lipcu na tym lotnisku wylądował pierwszy samolot. Była to maszyna z prezydentem na pokładzie.

Początkowo planowano przenieść tam cały ruch z lotniska Ataturka. Flagowy turecki przewoźnik twierdzi, że tylko część lotów zostanie przeniesiona na nowe lotnisko.

Atakura zostanie jednak zamknięta dla komercyjnych lotów, ale nie stracić statusu lotniska. Erdogan zdradził, że nieużywany teren zostanie zmieniony w park.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Rozbudowa lotniska Ataturka w Stambule była niemożliwa, ponieważ jego teren jest otoczony zabudowaniami. Przez to Turkish Airlines musiał korzystać z pomocniczego lotniska.

Nowym lotniskiem Turcja chce konkurować z Dubajem i Katarem. Istanbul Airport może jednak stać się największym centrum przesiadkowym na świecie.

 

AFP

AFP

Nowy port zbudowano na 76,5 mln metrów kwadratowych, 35 kilometrów na północ od Stambułu. Były to w 09 proc. państwowe lasy i tereny po kopalniach. Przetarg na lotnisko ogłoszono jeszcze w maju 2013 r. Wygrało konsorcjum Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon. Budowę zaczęto w maju 2015 r.

Stare lotnisko Ataturka obsłużyło 63 mln pasażerów w 2017 r. Jest piątym pod względem wielkości portem w Europie.
Nowe lotnisko nie powstało bez problemów. Ekolodzy zarzucali rządowi, że szkodzi środowisku naturalnemu. Nawet są administracyjny w Stambule nakazał wstrzymanie budowy w 2014. Ale jeszcze w tym samym roku prace nad Istanbul Airport ruszyły.

Podczas prac, według oficjalnych danych życie straciło 27 pracowników. Związkowcy uważają, że znacznie więcej. Twierdzą, że co tydzień ginęło 3-4 osoby.