Jak wynika ze środowego komunikatu PKP Cargo, transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych spółki. Udziały zostały kupione od Zdenka Bakali i The Bakala Trust.
- To historyczny moment dla PKP CARGO i całej Grupy PKP, a jednocześnie jedna z największych transakcji zakupu firmy zagranicznej przez spółkę z Polski w ostatnich latach - tłumaczy cytowany w komunikacie Adam Purwin, prezes zarządu PKP Cargo.
- Przejęcie AWT daje nam skokowy wzrost udziału w rynku czeskim i istotnie wzmacnia strategiczną pozycję PKP CARGO w Europie Środkowej. Rynek czeski jest dla nas kluczowy ze względu na liczne połączenia ze Śląskiem. Czechy są też bramą na południe Europy, w kierunku Adriatyku, a obecność w tym kraju to doskonała szansa na wydłużenie tras naszych pociągów. Z punktu widzenia perspektywy rozwoju AWT w najbliższym czasie, ważna jest dla nas obecność czeskiego partnera jako udziałowca AWT – wskazuje.
- Grupa PKP Cargo to jeden z największych podmiotów na europejskim rynku kolejowych przewozów towarowych - zauważa Kamil Cermak, Prezes Zarządu AWT oraz Partner Zarządzający BMM. - Dzięki podpisanej umowie spółka AWT pozyskała silnego partnera strategicznego, z którym będzie mogła nie tylko wspólnie realizować zlecenia, ale również korzystać z terminali przeładunkowych zlokalizowanych na przecięciu kluczowych szlaków towarowych. Pozycja PKP Cargo pozwoli AWT zarówno wykorzystać znaczące synergie, jak również przełoży się na dalszy rozwój spółki w Europie Środkowej i Wschodniej.
AWT i jej spółki zależne to przedsiębiorstwa usługowe w branży towarowego transportu kolejowego w Europie, mają ok. 8-proc. udział w rynku towarowych przewozów kolejowych w Republice Czeskiej pod względem pracy przewozowej zrealizowanej w 2013 roku. AWT świadczy też swoje usługi na Słowacji, Słowenii, Węgrzech, w Polsce, Niemczech, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. W 2013 roku grupa przewiozła 12 mln ton towarów.