W tym tygodniu stawiam na programy poświęcone księdzu Jerzemu. Długo czekałem na jego beatyfikację i cieszę się, że wreszcie stanie się faktem. Uroczystej mszy (niedziela, TVP 1 i TVP Polonia, godz. 10.30) nie będę oglądał w telewizji, bo zamierzam w niej uczestniczyć. Tych, którzy nie mają takiej możliwości, zachęcam do włączenia TVP. Niecodziennie przecież wynosi się na ołtarze Polaków.

Zatrzymam się też przy koncercie sprzed Świątyni Opatrzności Bożej (sobota, TVP 1, godz. 17.25), w czasie którego pojawią się utwory inspirowane osobą księdza.

Ciekaw jestem, w jaki sposób arcybiskup Kazimierz Nycz, warszawski duszpasterz, zaprezentuje nowego błogosławionego (sobota, TVP 1 i TVP Polonia, godz. 20.15). Przypuszczam, że nie tylko jako patrona robotników i lekarzy, ale i wielu innych środowisk. Ciekawostką jest fiński dokument „Msza za ojczyznę” (sobota, TVP 2, godz. 16.40), bo to spojrzenie na nas z zewnątrz. Moje zainteresowanie budzi także premierowy spektakl Teatru Telewizji „Wierność” w reżyserii Pawła Woldana (poniedziałek, TVP 1, godz. 20.25). Już wiele razy wydawało mi się, że dobrze znam księdza Jerzego i dużo o nim wiem, ale to złudne – ciągle pojawiają się jakieś nowe drobiazgi, które dopełniają mojej wiedzy na jego temat. Choćby wczoraj usłyszałem zabawną opowieść, jak po spotkaniu z jedną z prokuratorek ksiądz Jerzy określił ją jako „gaśnicę pożądliwości”.

Wróciłem właśnie z Włoch, gdzie po raz kolejny pokazywałem swoją fabułę „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Zarówno młodzi, jak i starsi Włosi odbierają ten obraz nie tylko jako historię księdza Jerzego, ale i kawałek polskiej historii. Po projekcjach chcą rozmawiać, dzielić się wrażeniami i emocjami. Może ich wzruszenia nie są aż tak głębokie jak nasze, ale jednak zdarza mi się widzieć łzy.

Na koniec jeszcze jedna okolicznościowa transmisja. Chodzi o coroczne Spotkania Młodych w Lednicy (sobota, TVP 1, godz. 18.40), imprezę wymyśloną przez ojca Jana Górę. Z roku na rok przyjeżdża tam coraz więcej młodzieży. Często z nimi rozmawiam i wiem, że to dla nich naprawdę ważny czas.