Dwa oblicza survivalu” to fascynujące perypetie poszukiwaczy przygód, żołnierza Dave’a Canterbury’ego i przyrodnika Cody’ego Lundina, którzy próbują przeżyć w najbardziej niebezpiecznych zakątkach świata. Jak twierdzą eksperci, zasady, których należy przestrzegać, aby przetrwać w dziczy, są proste – trzeba znaleźć schronienie, wodę, jedzenie i szukać pomocy. Reszta to kwestia przypadku.
Na cel swojej pierwszej wyprawy Cody Lundin i Dave Canterbury wybrali bezludną wyspę nieopodal wybrzeża Nowej Szkocji. Jest mroźna zima, a temperatura niebezpiecznie spada do kilkunastu stopni poniżej zera. Cody ma na sobie krótkie spodenki i wełniane skarpety. Bohaterowie posiadają wyłącznie przedmioty, które udało im się wydobyć z tratwy ratunkowej. Czy koc, plastikowy brezent, dwa noże i raca wystarczą, żeby przetrwać na niemal arktycznej wyspie? Widzowie będą mogli zobaczyć, w jaki sposób bohaterowie filmu wykorzystają zdobyte narzędzia do budowy schronienia, rozpalenia ognia, znalezienia wody i jedzenia.
W drugim odcinku Dave i Cody muszą zmierzyć się z upalną temperaturą w dżungli Laosu. Przedmioty, które mają do dyspozycji, są dość typowym wyposażeniem turysty wędrującego z plecakiem: kamera 35 mm, prezerwatywy i paczka papierosów. Survivalowcy przedzierają się przez gęsty las, wierząc, że do cywilizacji uda im się dotrzeć, jeśli będą się trzymać blisko strumienia. Panuje upał, a temperatura z godziny na godziny rośnie. Canterbury pije wodę ze strumienia, mając nadzieję, że nie ma w niej trujących bakterii i zarazków. Lundin nie chce ryzykować i wysysa sok z dzikich palm bananowych. Docierają w końcu do większej rzeki i są przekonani, że osiągnęli już sukces. Najtrudniejsze jednak dopiero przed nimi – muszą przepłynąć rzekę. Aby to zrobić, konstruują prowizoryczną tratwę z pędów bambusa i winorośli.
Kolejne części cyklu nakręcone zostały na ogromnym szczycie górskim w Nowej Zelandii, w podwodnych jaskiniach, w pełnej wulkanicznych skał „Dolinie wulkanów”, w położonym na wysokości 2500 metrów sosnowym lesie w Arizonie, na wielkich bagnach Luizjany, słynnych Mokradłach Pantanal na atlantyckim wybrzeżu Brazylii.