Dawno temu w Ameryce

Ten film Sergio Leone to historia przyjaźni, wzlotów, zdrad i upadków dwóch żydowskich chłopaków z nowojorskiej Lower East Side na przestrzeni przeszło 40 lat. Choć znajdziemy tu wszystko, co nieraz oglądaliśmy w filmach o mafii i gangsterach: morderstwa, gwałty, walki gangów, prohibicję, powiązania z politykami, przekupną policję, to sposób, w jaki Leone ukazuje te zapożyczone formuły i wątki, godny jest podziwu. Sceny brutalne przeplata lirycznymi, naturalistyczne groteskowymi. Gra na emocjach, ukazując nienawiść, miłość, przemoc, przyjaźń jako raz romantyczne, innym razem praktyczne motywy postępowania bohaterów.

SOBOTA | 20.00 | czwórka    8888

Dramat gangsterski, USA, Włochy 1984

Kwiat pustyni

Bohaterka filmu Sherry Horman Waris Dirie urodziła się na somalijskiej pustyni niedaleko granicy z Etiopią. Jej imię oznacza „pustynny kwiat". Jako pięcioletnia dziewczynka została poddana barbarzyńskiemu zabiegowi obrzezania. W wieku 13 lat uciekła od narzuconego jej przez rodzinę małżeństwa z 61-letnim mężczyzną. Trafiła do Londynu, gdzie jako 18-letnia dziewczyna została odkryta przez fotografa gwiazd Terence'a Donovana. Dzięki niemu znalazła się na okładce kalendarza Pirelli. Zaczęła pracować jako modelka, zdobywając międzynarodową sławę. W wywiadzie Barbary Walters dla telewizji NBC opowiedziała o okrutnym rytuale obrzezania kobiet, przywołując własny przykład.

NIEDZIELA | 20.00 | canal+    888

Dramat, W. Bryt., Niemcy, Austria 2009

Dorian Gray

Oliver Parker zekranizował „Portret Doriana Graya", zawierającą faustowskie i homoerotyczne wątki, słynną powieść Oscara Wilde'a z 1891 r., przedstawiającą wciąż aktualne problemy dotyczące ludzkiej natury, mitu wiecznej młodości i dwuznacznego charakteru piękna. Dorian Gray, piękny młodzieniec wywodzący się z wyższych sfer, przybywa do Londynu, gdzie podczas jednego z przyjęć poznaje malarza Hallwarda. Ten, zafascynowany nieziemską urodą Doriana, postanawia namalować jego portret. Gdy chłopak pierwszy raz widzi jego dzieło wypowiada życzenie: chce wiecznie pozostać taki jak na obrazie. Od tej pory zmienia się w narcystycznego potwora o anielskiej urodzie.

NIEDZIELA | 20.10, 2.30 | hbo    888

Thriller, W. Bryt. 2009

Lektor

Stephen Daldry sfilmował bestsellerową powieść Bernarda Schlinka. Niemcy, lata 90. XX wieku. Dopiero odsłonięcie przeszłości cenionego prawnika pozwoli poznać przyczynę jego przesadnego dystansu do ludzi. Michael Berg (Ralph Fiennes) wraca pamięcią do 1958 r., gdy mając 15 lat, poznał przypadkiem 36-letnią Hannę (Kate Winslet – Oscar), konduktorkę tramwajową. Romans, który ich połączy, będzie jego seksualną inicjacją. Dla niej intymne spotkania są okazją, by poprosić chłopaka o głośne czytanie. O tym, jakim wstydem i skazą jest dla niej analfabetyzm, on przekona się osiem lat później. Zobaczy ją po latach na sali sądowej.

PONIEDZIAŁEK | 23.40 | tvp 1    8888

Dramat obyczajowy, Niemcy, USA 2008