Głównym bohaterem dramatu jest Jan Nowak, młody mężczyzna, który siedem lat wcześniej opuścił zakład psychiatryczny. Teraz jest na rencie, a ukojenie i ucieczkę od dręczących go w przeszłości demonów znajduje w malarstwie – spędza dnie na kopiowaniu obrazów mistrzów. Poza tym wiedzie spokojne, pozbawione stresu życie. Unika używek i mocnych wrażeń. Jego partnerką jest Gosia, prosta kobieta, dla której liczą się tylko dobra materialne.

Wszystko w ich życiu zmienia się za sprawą Pana. Inteligentny, zamożny mężczyzna zjawia się niespodziewanie. Podaje się za eksperta zajmującego się rynkiem sztuki i oferuje Janowi pomoc w karierze. Chce pokierować jego życiem i jak Bóg stworzyć go od nowa.

Na początek postanawia ukształtować osobowość malarza. Sugeruje, jakie lektury powinien czytać. Potem mówi, jakie obrazy ma malować. Wręcza artyście wypchaną pieniędzmi kopertę i zamawia 20 płócien. Wszystkie mają być sygnowane podpisem „Nikt“. Malarz odnosi sukces. Staje się sensacją sezonu, jego pracę wzbudzają zainteresowanie koneserów. Pojawiają się kolejne zamówienia na obrazy, a gotówka płynie szerokim strumieniem.

Ale Pan nie działa bezinteresownie. Prowadzi perfidną, cyniczną grę ze swoim podopiecznym. A wszystko do czasu, gdy Nikt, dotąd stłamszony i podporządkowany, zbuntuje się przeciwko Panu.

Dramat Ireneusza Iredyńskiego był wielokrotnie wystawiany na polskich scenach – ostatnio w 1993 roku w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Oficjalna premiera planowana jest w nowym sezonie. Ale teatr zdecydował się na trzy przedstawienia przedpremierowe – poza najbliższym czwartkiem także 25 i 26 czerwca o godz. 19. Dla spragnionych nowości teatromanów to szansa obejrzenia widowiska przed innymi. Dla twórców okazja skonfrontowania efektów pracy z reakcją publiczności.

[i]„Kreacja“, sztuka Ireneusza Iredyńskiego, reż. Bożena Suchocka, wyk. Anna Gryszkówna, Marcin Hycnar, Jerzy Radziwiłowicz, Teatr Narodowy – Scena Studio, pl. Teatralny 3, bilety: 40 zł, rezerwacje: tel. 22 69 20 604, czwartek (24.06), godz. 19[/i]