- Program zbrojeniowy na 2028 r. przewidywał zakup 16 takich odrzutowców - mówił Putin. Według niego, po przeanalizowaniu sytuacji, minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że producenci obniżyli ceny zarówno samolotów, jak i sprzętu o 20 procent, co dało możliwość zakupu większej liczby maszyn. - Zgodziliśmy się na zakup 76 takich myśliwców bez wzrostu cen w tym okresie - powiedział Putin.

Rosyjski prezydent podkreślał w środę, że rosyjski przemysł obronny nie miał podobnego zadania pod względem skali w ciągu 40 ostatnich lat. Wyraził też nadzieję, że zaktualizowane cele zostaną spełnione. - W najbliższej przyszłości podpiszemy umowę pakietową, aby zapewnić dostawę 76 takich odrzutowców, wyposażonych w nowoczesną broń, oraz wykonać niezbędną infrastrukturę lądową - mówił.

Putin podkreślał też inne zadania, stojące przed przemysłem obronnym - Wielozadaniowe samoloty myśliwskie Su-35S i Su-57 znajdują się na końcowych etapach testów - ogłosił prezydent Rosji. Zapowiedział, że do 2028 roku konieczne jest pełne uzbrojenie trzech pułków lotniczych samolotami piątej generacji.

Putin wezwał również do rozwijania zdolności bojowych istniejących samolotów wojskowych i śmigłowców za pomocą istniejących możliwości i modernizacji. Według niego znacznie wzrósł potencjał przechwytującego MiG-a-31. Akcentował też konieczność rozwoju strategicznych bombowców Tu-95 i Tu-160 oraz bombowca średniego zasięgu Tu-22M - podaje agencja TASS.