May wyglądała na zrelaksowaną i uśmiechała się do kamer, gdy przybyła na szczyt w Brukseli - relacjonuje agencja AFP. Po raz pierwszy od wielu miesięcy brytyjska premier nie musi na szczycie spierać się z przywódcami innych krajów o brexit.

May zapowiedziała, że pomimo jej oświadczenia z ubiegłego piątku o rezygnacji ma zamiar odegrać „konstruktywną rolę”. Wystosowało też przesłanie dla kolegów z Partii Konserwatywnej, walczących o schedę po niej, z których wielu popiera bezumowny brexit.

- Będą musieli znaleźć sposób na rozwiązanie bardzo silnych nacisków po obu stronach w tej kwestii oraz uzyskanie większości w parlamencie, co będzie wymagało kompromisu - powiedziała.

Maj zrezygnowała po kilkukrotnym odrzuceniu przez Izbę Gmin wynegocjowanego przez nią projektu porozumienia z UE, co zmusiło do dwukrotnego opóźnienia daty brexitu. Aktualny termin to 31 października.

Kandydaci do przejęcia sterów u torysów, zwłaszcza Boris Johnson, argumentują, że Wielka Brytania nie powinna się bać wyjścia z UE bez żadnego porozumienia. Podobnie stwierdził także Nigel Farage, którego Brexit Party wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego.

May przyznała, że wybory, w których jej Partia Konserwatywna zajęła dopiero piąte miejsce, były „głęboko rozczarowujące”. - To pokazuje, jak ważne jest doprowadzenie do rzeczywistego brexitu - powiedziała dziennikarzom.

- Myślę, że najlepszym sposobem na to jest zawarcie porozumienia, ale to mój następca i parlament znajdą sposób na osiągnięcie konsensusu - dodała.