13,7-tonowy dzwon od 2017 roku, czyli od momentu rozpoczęcia prac renowacyjnych w Wieży Królowej Elżbiety, na szczycie której wisi Big Ben, odzywa się jedynie w czasie najważniejszych wydarzeń.

Po tym jak komisja Izby Gmin odrzuciła możliwość wprawienia dzwonu w ruch w momencie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, Johnson na łamach BBC stwierdził, że środki na ten cel można zebrać od Brytyjczyków.

Sugestia premiera pojawiła się po tym, jak grupa opowiadających się za brexitem posłów parlamentu brytyjskiego rozpoczęła kampanię na rzecz wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z UE przy dźwięku Big Bena. Ale projekt taki upadł w ubiegłym tygodniu.

Tymczasem lider Partii Brexitu, Nigel Farage, planuje świętować wyjście Wielkiej Brytanii z UE na Parliament Square, placu przy siedzibie brytyjskiego parlamentu, na którym można byłoby dobrze słyszeć bijący dzwon z Wieży Królowej Elżbiety. Zainteresowanie biletami na to wydarzenie wyraziło w pierwszym dniu, po zapowiedzeniu go przez Farage'a, aż 12 tysięcy osób.

Remont Wieży Królowej Elżbiety zakończy się w 2021 roku.