- Jak dotąd Chińczycy są znacznie bardziej transparentni niż w czasie poprzednich kryzysów i doceniamy to - powiedział O'Brien w rozmowie z CBS.

Doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego stwierdził jednocześnie, że jak dotąd Chiny nie odpowiedziały na propozycję pomocy w walce z koronawirusem jaką przedstawiła im federalna agencja amerykańska Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz amerykańscy eksperci ds. ochrony zdrowia.

- Nie otrzymaliśmy sygnału zwrotnego od Chin ws. tych ofert, ale jesteśmy przygotowani, by nadal z nimi współpracować - podkreślił O'Brien.

- Chcemy pomóc kolegom z Chin, jeśli możemy i przedstawiliśmy taką ofertę, zobaczymy czy ją przyjmą - dodał.

Eksperci udali się już do sąsiadującego z Chinami Kazachstanu, by pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa - poinformował sekretarz stanu USA, Mike Pompeo.

Według najnowszych danych koronawirus 2019-nCoV, który po raz pierwszy pojawił się w grudniu 2019 roku w chińskim Wuhan, doprowadził do śmierci 304 osób. W samych Chinach chorych jest 14380 osób. W 23 krajach świata stwierdzono co najmniej 171 przypadków koronawirusa, w tym jeden przypadek śmiertelny (na Filipinach).

W USA stwierdzono jak dotąd osiem przypadków koronawirusa.