W czwartek nieczynny będzie bank centralny Filipin, Departament Finansów, Senat i Azjatycki Bank Rozwoju, które mają zostać zdezynfekowane. Departament Zdrowia Filipin poinformował 11 marca, że w kraju stwierdzono drugi przypadek śmiertelny koronawirusa SARS-CoV-2. Łącznie wirusa w tym kraju wykryto u 49 osób.

Kwarantannie poddają się przedstawiciele władz, którzy mieli kontakt z zarażoną wirusem osobą - m.in. sekretarz ds. finansów Carlod Dominguez i sekretarz ds. transportu Arthur Tugade.

Izolacji podda się też co najmniej dwóch senatorów z Filipin po tym jak na wysłuchaniu w Senacie 5 marca była osoba, u której stwierdzono potem zarażenie wirusem SARS-CoV-2.

Z kolei prezydent Duterte, u którego nie stwierdzono symptomów koronawirusa, podda się testowi na jego obecność - poinformował jego rzecznik, Salvador Panelo.Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.