W Austrii w ramach walki z epidemią koronawirusa stosunkowo szybko zamknięto szkoły, bary, restauracje, większość sklepów i inne miejsca, w których gromadzili się ludzie.

W efekcie tempo wzrostu liczby zakażeń zmniejszyło się do mniej niż 2 procent. W Austrii stwierdzono jak dotąd 15011 zakażeń koronawirusem. W wyniku COVID-19 zmarło tam 530 osób.

Rząd uznał, że spowolnienie tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa umożliwia łagodzenie kwarantanny. W kraju otwarto sklepy z materiałami budowlanymi, centra ogrodnicze i mniejsze sklepy.

4 maja w Austrii do szkół wrócą uczniowie ostatnich klas, a pozostali uczniowie będą wracać do klas stopniowo od 15 maja.

- Jeśli wszystko pójdzie dobrze i liczba zakażeń nie zacznie wzrastać... jeśli doświadczenia Danii i Norwegii, które zdecydowały się otworzyć szkoły wcześniej będą dobre, wówczas rozpocznie się druga faza otwierania szkół - zapowiedział minister edukacji Austrii Heinz Fassmann.

- Chodzi o wszystkie typy szkół dla uczniów w wieku 6-14 lat - powiedział minister.

Uczniowie, którzy mają 15 lat i więcej, mają wrócić do szkół 29 maja.

W Austrii 1 maja mają zostać otwarte salony fryzjerskie i duże sklepy. 15 maja otworzą się kawiarnie, bary restauracje, biblioteki, muzea i kościoły.