Rosja: Usuwanie tablic upamiętniających pomordowanych Polaków

W Twerze, ze ściany budynku miejscowego uniwersytetu medycznego zdjęto tablicę poświęconą polskim żołnierzom zamordowanym wiosną 1940 roku.

Aktualizacja: 08.05.2020 05:44 Publikacja: 07.05.2020 21:48

Zdejmowanie tablicy pamiątkowej poświęconej pomordowanym Polakom

Zdejmowanie tablicy pamiątkowej poświęconej pomordowanym Polakom

Foto: Facebook/Artiom Ważenkow

Dwujęzyczną tablicę (po polsku i rosyjsku) ufundowały Rodziny Katyńskie. „Pamięci jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie. Światu ku przestrodze” – głosiła. Obok wisiała również usunięta tablica po rosyjsku: „Pamięci zamęczonych. Tutaj w latach 30-50-tych była siedziba NKWD-MGB obwodu kalinińskiego i więzienie”.

Nie wiadomo dlaczego je zdjęto. Miejscowi niezależni działacze i dziennikarze sądzą, że jest to związane z postępowaniem jednej z dzielnicowych prokuratur w Twerze, która jesienią ubiegłego roku – nie wiadomo z jakiego powodu – doszła do wniosku, że nie powinny tam wisieć. Kontrola prokuratorska miała wykazać, że w podjętej w 1991 roku decyzji ówczesnych władz miasta podano niewłaściwy adres: zamiast ulica Sowiecka 4 w dokumencie wpisano ulica Sowiecka 2 (dokładniej – chodzi o tablicę z napisem po rosyjsku „Pamięci zamęczonych”).

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1019
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1017
Świat
Donald Trump spotka się w Paryżu z Wołodymyrem Zełenskim?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1016
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1015
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką