Przepisy dotyczące kwarantanny obowiązują od północy. 

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało również o unikanie podróży do Hiszpanii. Może to doprowadzić do odwołania wycieczek przez operatorów turystycznych.

Zaleceniami dotyczącymi unikania podróży nie zostały objęte Wyspy Kanaryjskie i Baleary, ale powracający będą musieli odbyć kwarantannę.

Rząd wezwał pracodawców do "wyrozumiałości" wobec pracowników, którzy nie są w stanie wrócić do miejsca pracy przez dwa tygodnie po powrocie z wakacji.

Wielka Brytania jest kolejnym krajem, który wprowadza kwarantannę po powrocie z Hiszpanii. W piątek wymóg 10-dniowej kwarantanny wprowadzono w Norwegii. Francja zaleca obywatelom swojego kraju, b nie podróżowali do Katalonii.

W ubiegłym roku Brytyjczycy stanowili ponad 20 proc. zagranicznych turystów odwiedzających Hiszpanię. Turystyka stanowi około 12 proc. hiszpańskiej gospodarki.

W odpowiedzi na decyzję Brytyjczyków, Hiszpanie poinformowali, że ich kraj jest bezpieczny, a nowe przypadki to lokalne ogniska, które są izolowane.

Rzeczniczka hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedziała, że kraj "szanuje decyzje Wielkiej Brytanii" i jest w kontakcie z tamtejszymi władzami.