"Nie możemy pozwolić, aby Porozumienie wielkopiątkowe, które przyniosło pokój Irlandii Północnej, stało się ofiarą brexitu" - napisał Biden na Twitterze.

Kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta USA dodał, że jakakolwiek umowa o handlu między USA a Wielką Brytanią może być zawarta jedynie w przypadku poszanowania tego porozumienia, co ma uchronić Irlandię przed pojawieniem się regularnej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Boris Johnson przedstawił projekty ustaw, które naruszają postanowienia umowy ws. brexitu zawartej przez Wielką Brytanię z UE odnośnie Irlandii Północnej. Odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację Johnson obarczył UE.

Według Johnsona Londyn ma prawo do złamania niektórych ustaleń umowy brexitowej dotyczących Irlandii Północnej, tymczasem UE utrzymuje, że naruszenie umowy w tym zakresie uniemożliwi zamknięcie rozmów na temat umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią.

List do Johnsona w tej sprawie skierował Eliot Engel, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Engel wzywa w piśmie brytyjskiego premiera do uszanowania Porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, którego elementem było zapewnienie, że między Irlandią a Irlandią Północną nie będzie regularnej granicy.

Engel wezwał Johnsona, by ten zagwarantował, iż "negocjacje ws. brexitu nie zagrożą" procesu pokojowemu w Irlandii Północnej.

Kongresmen dodał, że Kongres nie poprze umowy o wolnym handlu jaka miałaby łączyć USA i Wielką Brytanię po brexicie, jeśli Londyn nie utrzyma zobowiązań wynikających z umowy brexitowej ws. Irlandii Północnej.