Był to najdroższy zakup koni w Rosji przez Koreę Północną od 2015 roku, kiedy Pjongjang wydał na 61 koni sprowadzonych z Rosji 192 204 dolarów. Łącznie od 2010 do 2019 roku Korea Północna sprowadziła z Rosji co najmniej 138 koni płacąc za nie łącznie 584 302 dolarów.

Reuters przypomina, że w 2019 roku Kim Dzong Un, w towarzystwie czołowych przedstawicieli północnokoreańskiego reżimu, dwa razy wjechał konno na świętą górę Pektu-san. Takie rytualne wjazdy na tę górę w Korei Północnej zazwyczaj poprzedzają podejmowanie przez jej przywódcę ważnych decyzji politycznych.

Pierwszy wjazd Kim Dzong Una na Pektu-san miał miejsce w październiku 2019 roku. Po raz drugi Kim - w towarzystwie m.in. żony - wjechał konno na górę w grudniu ubiegłego roku.

12 koni z Rosji trafiło do Korei Północnej w październiku 2019 roku.

Do zakupu doszło - jak przypomina Reuters - w czasie, gdy Korea Północna jest objęta sankcjami nałożonymi na nią w związku z rozwojem programu atomowego, a także programu rakietowego.

Jak pisze Reuters zdjęcia Kima galopującego po zboczach góry na białym rumaku, które są następnie wykorzystywane przez północnokoreańską propagandę, mają umocnić w mieszkańcach kraju przekonanie, że na czele państwa stoi silny przywódca.