Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce wykryto 4 marca. W połowie marca w Polsce został wprowadzony lockdown, który był łagodzony od początku maja.

Wiosną i latem liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrywanych w Polsce oscylowała w granicach kilkuset. Sytuacja zaczęła pogarszać się w drugiej połowie września, a obecnie liczba zakażeń koronawirusem oscyluje w graniach 20-25 tysięcy, choć w ostatnich dniach liczba zakażeń wykrywanych w ciągu doby zaczęła się zmniejszać.

Zdaniem ekspertów ds. ochrony zdrowia pandemię zakończyć może osiągnięcie odporności stadnej dzięki szczepionce na COVID-19. Szczepienia przeciwko tej chorobie w USA mogą rozpocząć się już w grudniu, ale proces wyszczepiania mieszkańców świata będzie trwał zapewne przez cały 2021 rok.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak długo - ich zdaniem - potrwa jeszcze pandemia koronawirusa SARS-CoV-2.

W zakończenie pandemii do końca grudnia 2020 roku wierzy 3,9 proc. respondentów.

29,8 proc. ankietowanych uważa, że pandemia zakończy się do połowy 2021 roku.

Zdaniem 24,5 proc. respondentów pandemia potrwa do końca 2021 roku.

26,7 proc. ankietowanych zakłada, że pandemia potrwa dłużej niż do końca 2021 roku.

6,7 proc. respondentów uważa, że nie doświadczamy pandemii.

8,4 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii

- Zakończenie pandemii w połowie przyszłego roku przewiduje co trzecia osoba w wieku od 25 do 34 lat i 37% badanych o dochodach nie większych niż 1000 zł. Na  zakończenie pandemii w połowie roku 2021 wskazała częściej niż co trzecia osoba z miast liczących ponad 500 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Adama Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 11.11-12.11.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.