Jednocześnie rząd nie rekomenduje zamknięcia zamknięcia szkół średnich tak długo, jak będzie to możliwe ponieważ "dostarczają one ważnej usługi społecznej".

Dotychczas reakcja Szwecji na epidemię koncentrowała się na wydawaniu zaleceń dla obywateli dotyczących utrzymania dystansu społecznego.

Jednak wiosną, w czasie pierwszej fali epidemii w Europie, szkoły średnie i uczelnie przeszły na naukę zdalną.

W ostatnich dniach liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Szwecji zaczęła osiągać rekordowe poziomy. W ostatnich dniach rząd Szwecji wprowadził w związku z tym ograniczenia dotyczące liczebności zgromadzeń publicznych i powtórzył apel do obywateli o unikanie kontaktów społecznych.

Teraz rząd chce stworzyć dyrektorom szkół średnich możliwość do elastycznego ustalania liczby zajęć, które będą prowadzone zdalnie.

- Zmiana oznacza, że szkoły średnie mogą przejść, częściowo, na naukę online, na odległość, jeśli będzie to konieczne do uniknięcia nadmiernego tłoku w szkołach - poinformowała minister edukacji Szwecji, Anna Ekstrom.

Ekstrom dodała, że rząd chce, aby szkoły pozostały otwarte w jak najszerszym zakresie.

Jak podkreśliła wiosną dało się zaobserwować problemy z motywacją uczniów w czasie nauki zdalnej. - Wiemy, że jest  to szczególnie trudne dla uczniów, którzy potrzebują szkoły najbardziej - tych, którzy mają specjalne potrzeby, którym grozi życie w biedzie - mówiła szwedzka minister edukacji.