Oznacza to, że Becerra odegra kluczową rolę w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, której siła w ostatnich tygodniach wzmaga się w USA - w Stanach Zjednoczonych od kilku dni dobowa liczba zakażeń koronawirusem oscyluje wokół 200 tysięcy.

Biden zamierza też wskazać Rochelle Walensky, specjalistkę ds. chorób zakaźnych na stanowisko dyrektora amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

Reuters zauważa, że wybór 62-letniego Becerry na stanowisko sekretarza zdrowia następuje w momencie, gdy Biden mierzy się z rosnącą presją, by w jego gabinecie znalazło się więcej przedstawicieli mniejszości etnicznych - w tym, m.in., Latynosów. Urodzony w Sacramento Becerra jest dzieckiem imigrantów z Meksyku.

Becerra jako nowy sekretarz zdrowia będzie odpowiedzialny m.in. za szczepienia Amerykanów przeciwko COVID-19 - ogromną operację logistyczną, która ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Oficjalnie nominacja Becerry ma zostać ogłoszona przez Bidena w najbliższych dniach, być może jeszcze w poniedziałek.

Becerra w czasie, gdy zasiadał w Kongresie, odegrał ważną rolę w przyjęciu ustawy znanej jako Obamacare, reformującej system opieki zdrowotnej w USA i rozszerzającej dostęp mieszkańców tego kraju do ubezpieczeń zdrowotnych (ubezpieczenie takie nie jest w USA obowiązkowe).

W roli prokuratora generalnego Kalifornii Becerra zastąpił Kamalę Harris, która została wybrana na wiceprezydent USA.