Austria i Włochy należą do strefy Schengen w związku z tym na granicy między tymi krajami nie ma kontroli.

Jednak w związku z tym, że w północnych Włoszech w ciągu ostatnich 48 godzin liczba osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa zwiększyła się do 152, a trzy osoby zmarły w wyniku zarażenia się wirusem, Austriacy mają rozważać tymczasowe przywrócenie kontroli na granicy - podaje Sky News.

We Włoszech kilkanaście miast objętych jest kwarantanną co ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w tym kraju.

W niedzielny wieczór Austria odmówiła wpuszczenia na swoje terytorium pociągu z Włoch po tym jak Włoskie Koleje Państwowe (Italian State Railways) poinformowały, że w pociągu są dwie osoby, które gorączkują. Pociąg jadący z Wenecji do Monachium został zatrzymany na granicy włosko-austriackiej - poinformowało austriackie MSW.

We Włoszech w Lombardii i Wenecji zamknięto na tydzień szkoły i uczelnie wyższe. Odwołano też imprezy organizowane w ramach karnawału w Wenecji. Zamknięte są kina i muzea.

Pierwszą włoską ofiarą koronawirusa był 78-letni mężczyzna, który zmarł w Padwie. Druga ofiara to 77-letnia kobieta, która zmarła w Lombardii. Kilka godzin później w regionie tym zmarła kolejna kobieta zarażona koronawirusem.

Kwarantanną w północnych Włoszech objęto łącznie ok. 50 tysięcy osób zamieszkujących kilkanaście tamtejszych miasteczek.

Największym ogniskiem koronawirusa we Włoszech jest Lombardia, gdzie wykryto 90 przypadków zarażenia wirusem.

Dotychczas w wyniku zarażenia się koronawirusem na całym świecie zmarło ponad 2500 osób. Chorobę spowodowaną wirusem wykryto u ponad 79 tysięcy.