Szczepienia na COVID-19 mają rozpocząć się w Indonezji jeszcze w tym tygodniu.

Jako pierwsi szczepieni będą pracownicy ochrony zdrowia i urzędnicy. Pierwszym zaszczepionym w kraju z użyciem chińskiej szczepionki (poza fazą testów) ma być prezydent, Joko Widodo.

- Dlaczego prezydent będzie pierwszy? Nie chodzi o stawianie się przed innymi, ale zapewnienie, że szczepionka jest bezpieczna i że jest halal - oświadczył prezydent Indonezji w mediach społecznościowych.

Trzecia faza testów klinicznych szczepionki koncernu Sinovac przeprowadzona w Brazylii wykazała, że jest ona skuteczna w 78 procentach, a w 100 proc. chroni przed ostrym przebiegiem COVID-19.

Trzecia faza testów klinicznych w Turcji wykazała 91,25-procentową skuteczność szczepionki (nie są to finalne wyniki testów).

Z kolei w czasie trzeciej fazy testów klinicznych chińskiej szczepionki w Indonezji wykazano 65,3-procentową skuteczność szczepionki z Chin.

Indonezyjska Rada Ulemów, najwyżniejsza instytucja religijna w kraju, ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że szczepionka na COVID-19 z Chin jest halal - co oznacza, że muzułmanin może ją przyjmować nie popełniając przy tym grzechu.