Wybory w USA. Mike Pence nie usunie Donalda Trumpa z urzędu

Mike Pence odrzucił apele o skorzystanie z 25. poprawki do konstytucji USA i odsunięcie od władzy prezydenta Donalda Trumpa po uznaniu go za niezdolnego do dalszego pełnienia obowiązków prezydenta - informuje Reuters.

Aktualizacja: 13.01.2021 06:24 Publikacja: 13.01.2021 04:36

Wybory w USA. Mike Pence nie usunie Donalda Trumpa z urzędu

Foto: AFP

Na osiem dni przed inauguracją prezydenta-elekta Joe Bidena Izba Reprezentantów w środę prawdopodobnie rozpocznie procedurę impeachmentu wobec Trumpa, oskarżając go o nawoływanie do powstania w wystąpieniach po wyborach z 3 listopada, co miało skutkować m.in. szturmem na Kapitol z 6 stycznia, gdy Kongres głosował nad zatwierdzeniem wyboru Joe Bidena na 45. prezydenta USA.

Postawienie prezydenta USA w stan oskarżenia przez Izbę Reprezentantów oznaczałoby rozpoczęcie procesu w Senacie, w którym większość ma Partia Republikańska.

Kiedy Izba Reprezentantów debatowała nad rezolucją wzywającą Pence'a do skorzystania z zapisów 25 poprawki do Konstytucji USA, wiceprezydent USA wysłał list do spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, w którym stwierdził, że - jego zdaniem - skorzystanie z tej poprawki "nie jest w najlepszym interesie Narodu". Wyraził też wątpliwość czy byłoby to działanie zgodne z duchem konstytucji.

Czworo kongresmanów Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów zapowiedziało już tymczasem, że zagłosują za wszczęciem procedury impeachmentu wobec Trumpa.

Kongresmenka Liz Cheney, córka byłego wiceprezydenta Dicka Cheneya, stwierdziła, że "nigdy nie było większego sprzeniewierzenia się przez prezydenta USA wobec sprawowanego przez niego urzędu i przysięgi na konstytucję".

Cheney oceniła, że Trump "wezwał tłum, zgromadził tłum i wzniecił płomień", który doprowadził do ataku na Kapitol.

Za impeachmentem Trumpa zagłosują też John Katko, Adam Kinzinger i Fred Upton z Partii Republikańskiej.

Liderzy Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów przed głosowaniem ws. impeachmentu Trumpa podkreślają, że każdy członek tej partii w Izbie ma prawo zagłosować zgodnie z własnym sumieniem.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 647
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 646
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 645
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 644
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 643
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości