W ostatni  piątek firma Pfizer, która wraz z niemieckim BioNTechem produkuje szczepionkę Comirnaty, poinformowała, że w związku z reorganizacją procesu produkcyjnego zmniejszy dostawy szczepionki do państw UE.

Celem reorganizacji jest zwiększenie produkcji - z 1,3 mld szczepionek do 2 mld.

Pfizer przewiduje, że powrót do normalnych dostaw nastąpi do 15 lutego.

O ograniczeniu dostaw jako pierwsza poinformowała Norwegia.

Po decyzji Pfizera minister Michał Dworczyk poinformował, że rząd wstrzymuje dostawę

330 tysięcy dawek szczepionki, które miały być w przyszłym tygodniu wykorzystane do szczepienia pacjentów z grupy "zero". - Zdecydowaliśmy się wstrzymać ten transport, zmienić całą logistykę do momentu, gdy firma Pfizer przyśle nam dokładny harmonogram dostaw do Polski - powiedział szef KPRM.

Dziś w "Sygnałach dnia" Dworczyk poinformował, że - sądząc po liczbie kartonów - dzisiejsza dostawa szczepionek Comirnaty, która rano dotarła do Polski, jest mniej więcej o połowę mniejsza od zamówionej (360 tys. sztuk).

Dokładna liczbę szczepionek poznamy po rozładunku.

Dworczyk poinformował, że wczoraj późnym wieczorem dotarł komunikat formy Pfizer z harmonogramem dostaw do 8 lutego. Jest on obecnie analizowany, a rząd modyfikuje w związku z nim program szczepień. Jak zapewnił polityk, "rząd robi wszystko, żeby ograniczenia nie wpłynęły na dynamikę programu szczepień".

Szef KPRM ocenił, że "zasady współpracy między firmą Pfizer a KE są dosyć dziwne", a to Komisja Europejska negocjowała warunki umowy.

- Zasady współpracy są dosyć dziwne. Na pewno nie dają poczucia bezpieczeństwa poszczególnym krajom członkowskim, że można spokojnie coś zaplanować - mówił Dworczyk.