Jeśli obie strony nie osiągną porozumienia w najbliższych tygodniach, układ wygaśnie na 5 lutego tego roku.

Biden wypowiadał się pozytywnie na temat utrzymania układu New START, który został wynegocjowany w czasie, gdy był wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy.

Rosja od dawna sygnalizuje, że jest gotowa na rozmowy o przedłużeniu układu bez warunków wstępnych. Administracja Donalda Trumpa nie podejmowała jednak rozmów w tym zakresie chcąc rozszerzyć pakt o Chiny.

Ławrow oświadczył w poniedziałek, że Rosja oczekuje na propozycje ws. New START ze strony administracji Bidena. Dodał, że stanowisko Rosji w tej sprawie jest "dobrze znane i aktualne".

Układ New START przewiduje możliwość przedłużenia go na kolejne pięć lat. Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczał wcześniej, że Moskwa jest gotowa na taki krok bez żadnych warunków wstępnych.

Kreml był też gotów zgodzić się na przedłużenie układu na krótszy czas.

New START to układ podpisany w 2010 roku przez Baracka Obamę i prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Ogranicza on liczbę głowic nuklearnych dla rozmieszczonych pocisków międzykontynentalnych (ICBM) i pocisków wystrzeliwanych z okrętów podwodnych (SLBM) do 1550 sztuk. Układ ogranicza też liczbę rozmieszczonych rakiet międzykontynentalnych i bombowców strategicznych do 700.